"Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki" - ponadczasowy humor dla młodszych i starszychEdycje dzieł zebranych odkrywają przed czytelnikami nieznane strony twórczości danego autora. Chociaż kojarzy się nam Jan Brzechwa bardzo bogato - bo wierszy ulubionych każdy ma mnóstwo, bo Pchła-Szachrajka czy też Lis Witalis, oczywiście także wymarzony nauczyciel - Pan Kleks, to jednak z utworami scenicznymi pewnie rzadziej się stykamy.

Sytuację tę wyjaśnia we wstępie do tego tomu Grzegorz Leszczyński, a i sami czytając kolejne utwory możemy utwierdzić się w tej opinii - nie da się ukryć, że część utworów ma zabarwienie lekko propagandowe;) - na miarę małych ówczesnych odbiorców rzecz jasna. Pokazana jest waga wspólnego działania, etos pracy, postawy prospołeczne. Ale nawet i te utwory zawierają ciekawe smaczki, pozwalają choćby dorosłym czytelnikom na małą podróż w czasie, to też okazja docenić warsztat pisarski, gdy autor musiał w służbie narodu tworzyć niejako na zamówienie.

A prócz tych zaangażowanych tekstów jest w tym zbiorze wiele perełek - ukochane "Bajki Samograjki" z pewnością do nich należą - i potwierdzi to bardzo szerokie grono osób;) Możemy zatem przypomnieć sobie te najukochańsze - "Jasia i Małgosię" oraz "Kota w butach", a także "Czerwonego Kapturka" i "Kopciuszka". Najzagorzalsi wielbiciele być może zechcą pokusić się o własną adaptację, bo tekst łatwo wchodzi do głowy dzięki rymom, zrytmizowaniu. 

Cały zresztą tom to nie lada gratka dla wielbicieli teatru - mamy tu wypowiedzi bohaterów, ale i rzecz jasna didaskalia, opisy scenografii, wyglądu postaci, ruchu scenicznego - ciekawe wiadomości pozwalające choćby w wyobraźni stworzyć realizację takiego spektaklu. 

Za ilustracje każdego z czterech tomów "Dzieł wszystkich" odpowiada inny twórca. W czwartym tomie możemy cieszyć się pracami Magdaleny Kozieł-Nowak - bardzo energetycznymi, nasyconymi barwami, świetnie oddającymi emocje i ruch postaci. To dzięki nim możemy także od razu zapoznać się z bohaterami danego tekstu, bo taki zbiorowy portret na początku znajdujemy (dla ciekawych, jak się to prezentuje - fotografia czwarta pod tekstem).

"Teatrzyki" jawią się zatem jako lektura rodzinna, choć młodsi, starsi i najstarsi z pewnością inne teksty docenią i z nieco innych powodów. Warto jednak po nią sięgnąć, by mieć świadomość różnorodności tekstów tworzonych przez ulubionego autora najmłodszych (i to od wielu już lat!).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki"
Autor: Jan Brzechwa
Ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 336
Format: 19,5 x 25,4 cm
ISBN: 978-83-10-12963-5


Komentarze