"Ja, Jonasz i cała reszta" - w odwiedzinach u Tobiasza i jego rodziny:)Ile ciekawych spostrzeżeń mają najmłodsi! Dotyczą one i spraw wielkich (ach, te zabawne konstrukcje myślowe dotyczące kosmosu;)), ale i tych najbliższych, codziennych - familijnych, przedszkolnych, podwórkowych... Poznawanie rodzinnych zwyczajów, zasad, które w danej rodzinie obowiązują, powiedzonek, przygód, zabawnych historyjek - to okazja do ciekawych odkryć, a także - do przywołania własnych wspomnień. 

Taką sympatyczną podróż w czasie - do naszej "prehistorii", a także w przestrzeni - bo poznajemy bliżej pewną estońską rodzinę - proponują nam autorzy książki "Ja, Jonasz i cała reszta". Pozycja ta została wyróżniona tytułem "Rodzynek Roku 2013" - jest to estońska nagroda przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci - i istotnie, jest to i niesamowicie zabawna opowieść, i poznawcza (o czym za chwilę), ale przede wszystkim - bardzo ciepła, krzepiąca, pełna dobrych, serdecznych uczuć. 

Małym narratorem, który zdradza nam rozmaite sekrety z życia rodziny, jest pięcioletni Tobiasz. Niezwykle rezolutny, spostrzegawczy, w niebanalny sposób przedstawiający codzienne i odświętne chwile, potrafi zaciekawić odbiorcę swoimi opowieściami. A są to historie jakby opowiadane bez upiększeń - czasem gubi się wątek, górę biorą dygresje, zdarza się, że trzeba zacząć rozdział od początku;) Ale w końcu zawsze opowieść wraca na swoje tory i poznajemy kolejny, ciekawy fragment życia rodziny Tobiasza. 

Dodajmy do tego fakt, że mały bohater uwielbia piłkę nożną, lubi zwierzęta, a także lubi rozmyślać nad językiem. Pewnie wiele maluchów dopytuje, co to znaczy, że coś "wpadło w oko" lub że ktoś "leży plackiem";), ale Tobiasz dzierży palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie - z upodobaniem analizuje rozmaite powiedzonka, czym w oryginalny sposób ubarwia swe relacje. Można zatem przywołać tę edukacyjną funkcję opowieści - bo frazeologizmy są zabawnie, często dosłownie ilustrowane, więc z pewnością zakorzenią się w pamięci małych odbiorców. Ale to nie koniec dydaktycznych treści! W tę swoistą kronikę rodzinną wplecione zostały informacje o Estonii, o ciekawych miejscach, zabytkach, zwyczajach, a by ubarwić i przybliżyć je jeszcze lepiej - trzeba tylko zeskanować sobie kody umieszczone na stronach książki. Kryją one linki, które pokazują, że wizyta w Estonii to warta zaplanowania wycieczka!

Tobiasz opowiada o rodzicach i małym braciszku, o mieszkających na wsi dziadkach i wyprawach do nich, o podróżach i posiłkach, o strasznych historiach, które rodzina lubi sobie opowiadać, o kłótniach, odwiedzinach gości, wizytach krasnoludków... Mnóstwo zabawnych i ciekawych historii, które pozwolą odbiorcom poznać lepiej ten chyba jednak niezbyt dobrze znany kraj i jego mieszkańców!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Ja, Jonasz i cała reszta"
Autor: Anti Saar
Ilustrator: Alvar Jaakson
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: twarda
Liczba stron: 152
Format: 16,5x23,5 cm
ISBN: 978-83-947309-8-7http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/wp-content/uploads/2017/05/widnokrag-logo-regular.jpg


Komentarze