"Na roześmianym niebie" - czekając na zrozumienie i... skrzydłaDwa małe problemy pojawiły się podczas lektury - najpierw tytuł wydał się mylący: bo choć niebo było nieco bliżej domu rodziny bohatera niż to bywa zazwyczaj, to za bardzo radosne nie było. Raczej wymarzone, upragnione i odległe. Okazało się też, że werystyczne zapędy każą powątpiewać w przebieg wydarzeń. Albo jest realistycznie, albo magicznie i niecodziennie - taki podział wydaje się być dla Młodszej bardziej logiczny. Ale w sumie... Rozmaite porządki w różnych książkach się przeplatają, zatem udało się nam zaakceptować niezwykłe zdarzenia, które wiązały się z pojawieniem Nashville'a - i zaintrygowane czytałyśmy dalej, zastanawiając się, czy tytuł też w końcu okaże się trafnym określeniem. 

Podobnie jak we wcześniej wydanej przez Naszą Księgarnię książce Michelle Cuevas - "Wyznania zmyślonego przyjaciela", tak i w "Na roześmianym niebie" zaskoczy nas z pewnością postać głównego bohatera. Choć poprzednio był to właśnie ów tytułowy niewidzialny przyjaciel, teraz jest to chłopiec nawet zbyt bardzo widoczny - a to dlatego, że przykuwający uwagę odmiennym wyglądem, wyróżniający się na pierwszy rzut oka. Wyjątkowa odmienność ma swe źródło w fakcie, iż tak naprawdę rodzicami jego były... lasówki. Nashville zamiast włosów ma pióra, jego twarz zdobi dziób, brakuje mu tylko skrzydeł. Choć z drugiej strony jest też chłopcem, więc chodzi do szkoły czy też bawi się z młodszą siostrą nazywaną Biedronką. 

Jeśli ktoś mieszka w domu na drzewie osadzonym tam przez powódź, to chyba musi być nieco inny, niezwykły. Bardziej wrażliwy? Bliższy przyrodzie? Serdeczniejszy? Uważniejszy? Dostrzegający rzeczy ważne, cenne, niekoniecznie z kwestiami materialnymi się łączące? Tak, to wszystko i jeszcze więcej! Nie mamy wątpliwości, że oczaruje Was opowieść o rodzinie Nashvilla, tej "z przypadku", ale tak prawdziwej, kochającej, otwartej na tego niezwykłego chłopca-ptaka. Miłość, czułość i tolerancję widać w każdym opisanym zdarzeniu.

Pewnie dlatego taką przeciwwagą są szkolne relacje Nashville'a - jest inny, więc jest dziwakiem, zwraca uwagę, budzi wrogość, dopiero po dłuższym czasie jego obecność powszednieje - tak było w szkole podstawowej, a lada chwila chłopiec ma rozpocząć naukę w gimnazjum. Jego obawy i niechęć do pójścia do szkoły są zatem zrozumiałe. Na szczęście takie szczególne osoby jak jego rodzice nie są wyjątkiem - także nowa nauczycielka przyrody potrafi patrzeć na świat inaczej, widzieć więcej, stworzyć w klasie atmosferę zrozumienia, jedności, otwartości, tolerancji. 

Zatem szkoła nie jest już aż tak straszna, jednak pozostaje jeszcze to największe marzenie - Nashville jest przekonany, że jego wygląd ma znaczenie, nie jest przypadkiem, zatem pragnienie wzbicia się w przestworza to kwestia najważniejsza, to rzecz upragniona. Czy się uda je spełnić? Sprawdźcie sami!

Przygotujcie się na niezwykłą, magiczną opowieść, pięknie napisaną (dużo tu poetyckich opisów, niecodziennych porównań, sformułowań, które zachwycają obrazowaniem). Zachwycające są też ilustracje (szkoda, że jest ich tak mało...). Piękna opowieść, której wzruszające zakończenie każe uznać tytuł za właściwy i bardzo trafny. Polecamy!

Katarzyna i dziewczynki"Na roześmianym niebie"
Autor: Michelle Cuevas
Ilustrator: Julie Morstad
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
Format: 14x19,2 cm
ISBN: 978-83-10-13304-5

Komentarze