Z Thorem i Nelką w świat pasjonujących opowieści - nowe tytuły w serii "Czytam sobie"W tytułach książek można dostrzec pewne podobieństwo - zestawione zostały imiona dwojga bohaterów, ale nikt nie będzie narzekał na wtórność, powtarzalność motywów, fabularnych rozwiązań. Nic zresztą dziwnego - tu bogowie, a tu dziewczynka i pewien zabłąkany piesek. W jednej psoty o dość złośliwym charakterze, a w drugiej - ocean ciepłych uczuć, negocjacje w sprawie adopcji pieska level master;) Obie książki są ciekawe i wciągające, a niebanalna szata graficzna przykuwa uwagę.

"Nelka" to pozycja dla młodych odbiorców pragnących mieć pieska;) Oczywiście dodajmy, że każdy - także i szczęśliwy posiadacz takiego towarzysza, z przyjemnością przeczyta tę historię lub jej wysłucha z zaciekawieniem. Niektórzy jednak zaczerpną z niej naukę, zainspirują się w kwestii "Jakich argumentów użyć, by przekonać rodziców do wzięcia czworonożnego przyjaciela?". To niesamowite, jak szybko Nelka rozwiewa wszystkie wątpliwości mamy, jak ad hoc podsuwa gotowy plan urlopu z pieskiem, szybciutko znajduje się też imię dla pupila. Mama jednak wydaje się być nieprzekonana... Ale czy na pewno?;) W tej sympatycznej historyjce widzimy członków rodziny, którzy są dla siebie serdeczni, łączące ich więzi pokazują, że sprawy ważne dla jednej osoby są równie istotne dla drugiej, że marzenia mogą być wspólne, a szczera rozmowa jest skuteczniejszym sposobem negocjowania niż stawianie spraw na ostrzu noża. 

Autorka - a jednocześnie ilustratorka - w pomysłowy sposób przywołuje różne aspekty związane z adopcją pieska. Bo jednak nie da się ukryć, że nie w każdej sytuacji rodzinnej czy mieszkaniowej taki pupil będzie się czuł szczęśliwy, a przecież i jego dobro musimy mieć na względzie: zadbać o opiekę - na co dzień i tę lekarską, o jedzenie, zapewnić możliwość aktywności (zabawy, spacery...), być odpowiedzialnym opiekunem nie tylko, gdy piesek jest uroczym maluchem, ale i starszym wieku. 

Z kolei "Thor i Loki" to opowieść o diametralnie odmiennych relacjach rodzinnych... Thor jest tym prawym, uczciwym, dzielnym, jego brat krwi - Loki to zupełne przeciwieństwo władcy błyskawic. Różni się posturą, charakterem, usposobieniem. Robienie żartów to jego ulubiony sposób spędzania czasu. Ale żarty bywają różne - i to, co Loki uważa za psotę, ktoś inny mógłby ocenić jako postępowanie bezmyślne i okrutne... Nie brak w tej opowieści mocniejszych akcentów - Loki jest złośliwy i dokuczliwy, gniew Thora bardzo sugestywnie odmalowany. 

Bohaterowie tej opowieści to postacie z mitologii skandynawskiej - z pewnością mniej znanej najmłodszym niż mity Greków czy Rzymian, a jak się okazuje - to wciągające, mimo że nieco mroczne historie. A jednocześnie - pełne magii, poruszające wyobraźnię! Pojedynek kowali, cudowne przedmioty, które udało im się stworzyć, emocje związane z losem Lokiego, który swą głowę - lekkomyślnie, jak to on - położył na szali, po to, by udobruchać rozsierdzonego brata - to intrygujące wątki, zachęcające do dalszej lektury i poznania całej tej historii. Na dodatek rozmaite informacje z pewnością rozbudzą ciekawość młodych czytelników - dlaczego Odyn miał tylko jedno oko? Czemu akcja wydarzeń rozgrywa się "pod obłokami"? Niewątpliwie grono miłośników skandynawskich mitów po zetknięciu się z tą pozycją wzrośnie. 

Oba tytuły to książki dla debiutujących czytelników, zatem sam tekst został wzbogacony o ćwiczenia sylabizowania, są tak cieszące najmłodszych naklejki, dyplom, ale też pytania, dzięki którym można sprawdzić, czy pociecha posiadła umiejętność czytania ze zrozumieniem. Pytania te pomagają nauczyć się wyszukiwania informacji w tekście, bo odsyłają do konkretnych stron, by tam poszukać odpowiedzi. 

Polecamy
Katarzyna i MłodszaAutorka i ilustratorka: Dorota Łoskot - Cichocka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 48
Format: 18,5x14,5 cm
ISBN: 9788328133228


Autorka: Zofia Stanecka
Ilustratorka: Magdalena Koziej
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 48
Format: 18,5x14,5 cm
ISBN: 9788328129672

https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont 

Komentarze