"Zagadka grobu wampira. Detektywi z Tajemniczej 5" - logiczne myślenie zawsze w cenie!


Mamy nadzieję, że wszyscy dali się namówić na lekturę pierwszej części perypetii Piotrka, jego małej siostry Jagi oraz przyjaciółki Anki, poznali Sherlocka, polubili sympatycznych młodych detektywów i z niecierpliwością wypatrywali kolejnej części przygód bohaterów. Warto, polecamy! Dowiecie się, jak doszło do spotkania "starszaków", no i poznacie niezawodne metody - w tym potęgę logicznego myślenia - dzięki którym tajemnica zaginionej broszki babci rodzeństwa zostanie rozwiązana, mimo że podejrzanych jest sporo. 

W kolejnym tomie przygód powrócimy do najmilszej pory roku - czyli lata, do wakacji spędzanych w niebanalnym miejscu, bez rodziców, z wujkiem, który jest nietuzinkową osobą - bo podejmuje się opieki nad siostrzeńcami i ich przyjaciółką, a do tego ma tak fascynujący zawód! Wszak nie każdy na co dzień obcuje z... wampirami! 

Marta Guzowska, autorka serii, jest z zawodu archeologiem i tym właśnie zajmuje się wujek rodzeństwa. A szczęśliwym zbiegiem okoliczności właśnie teraz bardzo intrygujące znalezisko zajmuje jego i jego współpracowników. Otóż tuż przed rozpoczęciem budowy supermarketu prowadzone są prace archeologiczne, a ich efekt jest niezwykle ciekawy - badacze znajdują... grób wampira. Skąd ten pomysł? Dowiecie się czytając tę książkę - w opisanej historii, a także w omówieniu znajdującym się na końcu tej pozycji znajdziemy wiele ciekawostek o dawnych zwyczajach pogrzebowych, wierze w nadprzyrodzone umiejętności, sposobach zapobiegania urokom przez osoby tak obdarzone rzucanym... 

To temat nieczęsto pojawiający się w formie rzeczowej, naukowej w pozycjach dla najmłodszych - dzięki informacjom zawartym w tekście zagadnienia te zostają oswojone, nadaje się im odpowiedni wymiar. A oprócz tego naukowego przesłania mamy rzecz jasna wciągającą opowieść. Niesamowicie sympatyczni są bohaterowie - czytelnika (tego dorosłego;)) krzepią relacje między nimi, rozwaga (na nocne spacery po cmentarzu przymknijmy oko...;)), troska o innych, odpowiedzialność. 

Nie da się ukryć, że to właśnie mali detektywi ratują sytuację - w nocy znika cenne znalezisko - czaszka ze szkieletu wykopanego w miejscu, gdzie ma stanąć supermarket. Zanim przybędzie policja, już rusza dochodzenie, analizowane są znalezione ślady, snuje się teorie i domysły, logika pomaga w dotarciu do prawdy - a i sami czytelnicy mogą zmierzyć się z wyzwaniem odkrywania kolejnych ustaleń - niektóre rozdziały kończą pytania sprawdzające spostrzegawczość małych odbiorców, ich umiejętność wnioskowania. 

Poprzedniej pozycji patronował kolor pomarańczowy - tym razem ilustracje są wzbogacone o smakowity fiolet - w nawiązaniu do pysznych jagodzianek uwielbianych i przez małą Jagodę, i przez nieco starszych detektywów. To barwny dodatek do ilustracji Agaty Raczyńskiej - bardzo sugestywnie oddających emocje, napięcie, zaangażowanie bohaterów. Są zabawne, ale i obrazowe - dzięki temu kwestia tajemnicy wykopu zostaje nam klarownie naświetlona. Na kartach książki znajdziemy plany, schematy detektywistycznych ustaleń - to świetne dopełnienie tej pasjonującej historii! 

Wciągająca opowieść detektywistyczna z wątkiem romansowym, charakterystycznymi ilustracjami, porcją ciekawych wiadomości to świetna pozycja dla młodych czytelników, warta poznania, bo jej przekaz jest także godny uwagi.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
Autor: Marta Guzowska
Ilustrator: Agata Raczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
Format: 14 x 19,2 cm
ISBN: 978-83-10-13241-3


Komentarze