"Rafa koralowa" - sekrety najpiękniejszego ekosystemuGdy za oknem szaro-buro lub biało, szukamy patentów na swego rodzaju rozgrzanie się. A nic tak nie podniesie temperatury, jak bajecznie kolorowe, ciepłolubne grono nietuzinkowych bohaterów tworzących czy też zamieszkujących rafę koralową!

To ciekawy, ale i zaskakujący, pełen niespodzianek temat. Same koralowce - na pozór rośliny, w rzeczywistości zwierzęta, to fascynujące organizmy. A rafy są schronieniem i miejscem bytowania tak imponującej liczby wodnych stworzeń, że to wprost niewiarygodne! Kształty, kolory, sposoby maskowania się, sprawdzone metody na zdobywanie pożywienia i ukrywanie się - bogactwo możliwości jest oszałamiające.

Katarzyna Bajerowicz w ciekawy sposób wplotła rozmaite wiadomości w krótkie teksty będące dopełnieniem barwnych ilustracji. Dla najmłodszych to wystarczająca porcja wiedzy, dla nieco starszych czy też bardziej zainteresowanych światem przyrody, będzie to zachęta do poszukiwań i poszerzania wiedzy. Choć to oczywiście po zapoznaniu się z intrygującym przedstawieniem koralowców, po przestudiowaniu mapy obrazującej zasięg ich występowania.

Te rozmaite informacje to edukacyjny aspekt publikacji, a są i inne - barwne strony przynoszą zadania ćwiczące spostrzegawczość. Nieoczywiste wyszukiwanki pozwalają i poćwiczyć tę ważną umiejętność, i utrwalić wiedzę - a przy okazji także podszlifować biegłość liczenia. Świadomość ekologiczną kształtują wiadomości dotyczące Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Ta szumna nazwa kryje za sobą bardzo przykrą treść - nasza konsumpcja przekłada się w niekorzystny sposób na stan tak cennych ekosystemów jak rafa koralowa... Jak przeciwdziałać takie sytuacji, co może zrobić pojedynczy - nawet tak mały człowiek - to cenny asumpt do zastanowienia, dyskusji, zmienienia swoich nawyków i zarażania pozytywnymi postawami osób nam bliskich.

Książki pani Bajerowicz są także inspiracją do twórczych działań. Nie dalej jak wczoraj, korzystając z zaproponowanego przez nią w pozycji o pszczołach patentu, Młodsza zrobiła oryginalny, owadowy naszyjnik;) I ta pozycja przynosi zachętę do wykonania "czegoś z niczego" - i to dosłownie, bo autorka sugeruje maksymalne wykorzystanie surowców wtórnych, podsuwa rozwiązania, wymyśla zastosowania, które dają drugie życie wydawałoby się niepotrzebnym już przedmiotom.

Piękna i mądra książka jest doskonała propozycją dla pasjonatów przyrody, wielbicieli łamigłówek i fanów rozmaitych działań plastycznych.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Rafa koralowa"
Autor i ilustrator: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 22,1x31 cm
ISBN: 978-83-10-13402-8
Komentarze