"Wesoły Ryjek i jesień" - z sympatycznym bohaterem każda pora roku jest urocza:)Choć się zima wplata w jesień, to przecież tak naprawdę to niemal do końca roku trwa ta kalendarzowa jesień - czasem złota, czasem deszczowa, kolorowa i nieco szaro-bura. Na pewno lubiana - bo i te barwy piękne, i kasztany, grzyby, okazja do wypróbowania szczelności kaloszy w kałużach czy też założenia nowych, przeciwdeszczowych ubrań. 

Fani przesympatycznego bohatera pamiętają na pewno doskonale, że jego zimowe przygody i letnie perypetie, ale przecież między tymi porami jest zawsze jesień, a jesienne dni przyniosą małemu prosiaczkowi wiele ciekawych zdarzeń, miłych chwil, niespodzianek i okazji do wysnucia godnych uwagi wniosków:) 

Grono bohaterów prezentujących się na kartach tej książki jest niewielkie - to Wesoły Ryjek, jego rodzice, ukochana przytulanka - żółw - wprawdzie niezabierająca głosu, ale odgrywająca bardzo ważną rolę w wielu przygodach. To postacie najważniejsze, a taki ich dobór sprawia, że najmłodsi bez problemu dostrzegają wszelkie relacje, nie pogubią się w opisywanych zdarzeniach, odnajdą bratnią duszę w tytułowym bohaterze. 

Nie wiem, czy się zgodzicie ze mną, że jesień jest najlepszą dostarczycielką pamiątek;) - mnóstwo darów jesieni gromadzimy, twórczo przetwarzamy. Często w kieszeni czy torebce znajduje się kasztan, żołądź, w książce wówczas czytanej - liść, tak piękny, że grzech nie zasuszyć go sobie;) Jesień to też okazja, by wyjść na spacer - nie jest już za gorąco, a i nie jest jeszcze za zimno;) Długie wieczory - bo zmrok wcześniej zapada to też sposobność do wspólnego spędzania czasu - zatem wypieki, zabawy, gry, czytanie... Wiele uroków ma jesień, a wszystkie tak pięknie opisuje za pośrednictwem przygód Wesołego Ryjka jego autor, Wojciech Widłak. 

Mały prosiaczek podziwia i docenia piękno przyrody, urok rozmaitych chwil - i pogodnego popołudnia, i deszczowego spaceru, który dostarczy równie wiele radości. Dowiemy się także, jaki naprawdę kolor mają liście;) oraz dlaczego zbieranie grzybów to dla wielu ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. 

Wesoły Ryjek jest bardzo pomocny, więc poznamy także sekret robienia porządków, które sprawiają, że nie tylko wszystko łatwiej znaleźć, ale też oswajają ciemność;) Ważną rolę w przywołanych przygodach i w życiu małego bohatera odgrywają rodzice, zatem Wesoły Ryjek wpada na pomysł, by już teraz pomyśleć o zapewnieniu sobie takiej rodziny w przyszłości, dzięki czemu mamy gotowy patent na znalezienie tak dobrej żony jak mama prosiaczka;) No i wreszcie dowiemy się, jak można świętować urodziny nieco częściej! 

Mnóstwo sympatycznych tematów, których uniwersalny przekaz trafi do każdego młodego odbiorcy, z wieloma pogodnymi rysunkami autorstwa Agnieszki Żelewskiej, zachęca do polubienia jesiennych chwil. Spostrzeżenia Wesołego Ryjka z pewnością sprawią, że obudzi się w nas nostalgia za tym czasem, wszak zima tuż-tuż... 

Polecamy gorąco!
Katarzyna i dziewczynki
"Wesoły Ryjek i jesień"
Autor: Wojciech Widłak
Ilustrator: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21x22,7 cm
ISBN: 978-83-8008-529-9Komentarze