"100 głupich porównań dla bystrzaków" - po wiedzę do ksiażki!:)
Tytułowe określenie rzeczownika nie wszystkim się podoba, zatem można je zamienić na inne słowa: niezwykłych, zaskakujących, niebanalnych, intrygujących... Takie właśnie są porównania, które serwuje nam autor tej książki. Być może niektóre pytania zawierające te ważkie kwestie już słyszeliście - choćby to dotyczące liczby brwi i rzęs, to jednak większość z nich to bardzo oryginalne zagwozdki;)

Podobnie jak w poprzedniej publikacji, tak i tym razem Stéphane Frattini przybliża nam wiedzę z rozmaitych dziedzin nauki, wiadomości dotyczące przeróżnych aspektów naszego życia. Wiele rozdziałów dotyczy nas samych - to bardzo ciekawy temat;) - naszej anatomii, fizjologii, zwyczajów. Nie ma tu tematów tabu, zatem i te ulubione kwestie przywoływane przez młodych odbiorców także się pojawiają.

Oczywiście bogato reprezentowane są takie dziedziny jak zoologia, biologia, geografia, historia. Prym wiodą współczesne technologie, często zestawiane z wiadomościami dotyczącymi innych tematów. Naprawdę nie sposób się nudzić czytając tę pozycję! 

Kolejne rozdziały przywołują rozmaite rekordy, ale nie jest to szuka dla sztuki - celem autora było pokazanie skali pewnych zagadnień, postępu technologicznego. Obrazowe zestawienia pozwalają łatwiej wyobrazić sobie pewne kwestie. Zamiast liczb, które nawet wielkie - niewiele czasem nam mówią, otrzymujemy porównanie uzmysławiające, ile tak naprawdę śliny "produkujemy", jaką powierzchnię ma nasza skóra, jak głośno chrapiemy...;) 

Do tego autora można nazwać żartobliwie mistrzem dygresji;) Jeśli zastanawiamy się, czy rodzi się więcej dziewczynek czy chłopców, to czytając rozdział oprócz uzyskania odpowiedzi na to pytanie dowiemy się, jak ta kwestia się zmienia na przestrzeni lat, z czego wynikają te różnice, ile wynosi średnia długość życia kobiet i mężczyzn - oraz paru innych kwestii. 

Dodajmy do tego zabawne ilustracje - tym razem ich autorem jest Vincent Rif - i nasze gremium ocenia, że to dobra zmiana;) - w sumie otrzymujemy kolejną świetną lekturę do zaczytywania się dla całej rodziny, do dzielenia się tymi sensacyjnymi treściami z innymi (i "przy okazji" zyskiwania opinii omnibusa;)).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"100 głupich porównań dla bystrzaków"
Autor: Stéphane Frattini
Ilustrator: Vincent Rif
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 16,5x25,5 cm
ISBN: 978-83-10-13451-6


Komentarze