"O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci" - ważny temat w przystępnej, ciekawej formieDla najmłodszych - ale rzetelnie, rzeczowo - ale przystępnie - autorka podsuwa rodzicom narzędzie do przeprowadzenia ważnej rozmowy, tak aby ciekawość najmłodszych została zaspokojona, by pytanie: "Skąd się biorą dzieci?" nie wywoływało nerwowej paniki czy "przypomnienia sobie" o wielu ważnych, niecierpiących zwłoki sprawach;) "Tych" tematów nie unikniemy, zatem zamiast zbywania, wykrętnych odpowiedzi i czy żartów, przekażmy klarowne odpowiedzi dostosowane do wieku pytającego malucha.

A pytanie o to, skąd się biorą dzieci, pojawia się w głowach i rozmowach nawet młodszych przedszkolaków, zatem trzyletnie czy czteroletnie pociechy dzięki książce Marty Maruszczak dowiedzą się, jak ważna jest rola każdego z rodziców, jak maluch w brzuchu mamy rośnie, co tam porabia, jak spędza czas, jak oddycha i odżywia się, w jaki sposób pojawia się na świecie. Ważne kwestie i tworzące całościowy obraz tej wielkiej tajemnicy życia, która tak piękna, poruszająca, wzruszająca, czasem nastręcza problemów, gdy chcemy ją przybliżyć małym, ciekawym świata osóbkom;)

To książka do wspólnego czytania, wsparcie dla rodziców, odpowiedź na pytania i wątpliwości pociech. Jej bohaterami jest rodzina kilkuletniej Meli. Mama dziewczynki wyjaśnia jest różne kwestie związane z rozwojem dziecka, jego zaistnieniem, porodem. W książce pojawiają się też zagadnienia związane z bliskością, pewnymi aspektami seksualności człowieka. Przedstawione w wyważony, taktowny sposób, są cenną pomocą, bo bywa, że ubranie w słowa tematów, o których nasi rodzice nie zawsze chcieli nam cokolwiek opowiedzieć, jest dla nas trudne.

Taki szeroki wachlarz zagadnień to propozycja, nie opcja obowiązkowa. Sama autorka przestrzega przed zbyt szybkim przybliżaniem wszelkich kwestii z tematem się wiążących. Lepszym wyjściem jest stopniowe uświadamianie, odpowiadanie na pytania dziecka, a nie wyprzedzanie ich. Zatem jeśli jakieś kwestie wydadzą się nam jeszcze zbyt poważne, do rozmowy wróćmy za pewien czas. 

Ważnym elementem zawartych w książce wyjaśnień jest aspekt uczuciowy, nasze emocje, dojrzałość, odpowiedzialność, które wiążą się z posiadaniem dzieci. 

Autorka zachęca do uczynienia z książki "trzeciego uczestnika" rozmów - dorosłym służy kompetentnymi radami i sugestiami, najmłodszych zachęca z kolei sympatyczne ilustracje, niepozbawione zabawnych akcentów, doskonale przybliżające i ważne tematy wiążące się z tytułowym pytaniem, ale też i ukazujące rodzinne relacje, wzajemne więzi, ciepło i czułość. 

Piękna i użyteczna lektura - polecam!
Katarzyna
"O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci"
Autor: Marta Maruszczak
Ilustrator: Monika Filipina
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 20,5x25 cm
ISBN: 978-83-10-13429-5


Komentarze

  1. Córka jeszcze nie zadaje pytań, bo jest za malutka, ale syn owszem - nigdy nie bawię się w omijanie trudnych tematów. Oczywiście przekazuję informacje odpowiednio do wieku, ale mówię prawdę, zatem ta książka jest już dawno zapisana na mojej liście "must have".

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)