"Hania Humorek. Pożeracze książek" - czytanie to megapasja!:)Ach, czytanie! Jak potrafi wciągnąć, wiemy od niedawna, gdyż Młodsza naprawdę niewiele ustępuje Hani w pielęgnowaniu tej pasji. Księgozbiory biblioteki publicznej, osiedlowej i szkolnej ma niemal wyczytane, na szczęście ostatnio sporo nowych pozycji jest nabywanych, zatem jakoś ten głód lektur póki co zaspokajamy...;)

Hanią powoduje nie tylko chęć poznawania nowych opowieści, ale też udział w czytelniczym konkursie. A motywacja jest tym większa, że ich przeciwnikami są Krwiożerczy Obrońcy Sztucznego Wąsika, drużyna z innej szkoły! No właśnie - "ich", bo Hania również należy do drużyny - "Książkowe Mole" reprezentujące Szkołę Podstawową imienia Virginii Dare są zdeterminowani, by wygrać, ale czy im się uda?! Franek Perełka, Zosia, Julka Wróbel i rodzeństwo Humorków - Hania i Smrodek czytają na okrągło, wszędzie i tak długo, jak tylko mogą - najchętniej nie rozstawaliby się z książkami nawet podczas posiłków. Przecież własna niewiedza może pogrążyć cały zespół, brzemię odpowiedzialności mobilizuje do intensyfikacji starań. 

Przyznam, że i dziewczynki brały udział w podobnym konkursie, ale tam lista lektur obejmowała dosłownie kilka pozycji, może dlatego też, że była to konkurencja indywidualna;) Bohaterowie tej historii mają za zadanie poznać dziesiątki pozycji i to znać je na wyrywki! Przebieg akcji, znaczące wypowiedzi bohaterów, ba - nawet drobne detale - to wszystko muszą zapamiętać, liczy się także szybkość odpowiedzi, więc całej drużynie Moli udzielają się emocje, daje o sobie znać stres, a możliwość zlodowacenia mózgu staje się najokropniejszą perspektywą. 

Opowieść o Hani tradycyjnie zawiera moc zabawnych scen, które poprawiają humor czytelnikom. Uczestnicy konkursowych zmagań - tytułowi pożeracze książek - traktują rywalizację śmiertelnie poważnie, ale ich wypowiedzi są przesycone zabawnymi kwestiami. Mamy tu tyle emocji, bohaterowie tak żarliwie opowiadają o lekturach, że aż chce się nam pójść w ich ślady, czytać bez przerwy, poznawać nowe historie. I doskonale się składa, bo jeśli zarazicie się czytelniczą pasją, to na końcu tej pozycji znajdziecie listę przywołanych w tekście tytułów - część z nich została wydana w języku polskim, inne można przeczytać po angielsku, ale może warto też odkryć na półkach biblioteki czy w księgarni jakieś intrygujące pozycje dla siebie?

Hania Humorek przekonuje, że czytanie może być wspaniałą przygodą. W książce znajdziemy też rady dotyczące radzenia sobie ze stresem, przygotowania się do udziału w konkursie, no i oczywiście - mnóstwo sytuacji wywołujących uśmiech na twarzach. Książka o czytaniu książek bawi i inspiruje!

Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki 

"Hania Humorek. Pożeracze książek"
Autor: Megan McDonald
Ilustrator: Peter Reynolds
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168
Format: 13,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-3707-3https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont
Komentarze