"Lou! Struktura kryształu" - w drodze do samej siebie...Dorastanie, dojrzewanie, nowe przyjaźnie, podróże, projekty. Lou zajmuje się bratem, prowadzi badania, przeżywa uczuciowe uniesienia i zawody miłosne. Wszystko rozgrywa się w niecodziennej scenerii - to wprowadza ciekawy klimat, intryguje. Lou prowadzi obserwacje tajemniczych kryształów, a także - bardzo intensywne życie towarzyskie. Zawiera nowe znajomości, wspiera mamę. Ta jak zwykle ma mnóstwo zajęć dalekich od domowych obowiązków, jednym z nich jest praca nad wystawieniem musicalu na podstawie jej powieści, ale też tajny projekt rządowy. 

Autor, Julien Neel, ma dar obrazowania kobiecej - i dziewczęcej - psychiki, trafie oddaje wahania nastrojów, rozterki dorastającej bohaterki, napięcia pojawiające się między rodzicami i dziećmi. W kolejnym tomie - bo w tym zbiorczym wydaniu znajdziemy tradycyjnie trzy tytuły - wysyła Lou w podróż. Takie doświadczenie pozwala z innej perspektywy spojrzeć na wiele rzeczy. Lou nie jest już tą dziewczynką, która przeżywała pierwsze zauroczenie mieszkającym naprzeciwko Tristanem, a swoje uczucie realizowała obserwując ukochanego przez lornetkę i zapisując najdrobniejsze uwagi na jego temat. Obecnie zapiski nieco się kurzą, zamiast spisywać doświadczenia - przeżywa je, żyje, smakuje życie. 

To zresztą widać na pierwszy rzut oka - gdy porównamy okładki pierwszego tomu i ostatniego, przemiana będzie doskonale widoczna. Może przesadą byłoby założenie, że czytelniczki francuskiego pierwszego wydania dorastały wraz z bohaterką, ale rzeczywiście można odnieść wrażenie, że ostatnie tomy są dla nieco starszych odbiorczyń. 

Julien Neel zaplanował ośmiotomowy cykl, skąd zatem trzy tytuły w ostatniej części? Sprawiła to popularność serii;) "Lou!" stała się podstawą animowanego serialu, nakręcony został także film fabularny - i to właśnie kadry z niego wzbogacone o filmową wersję tej historii stanowią treść ostatniego tomu. 

Komiks zyskał popularność, bo choć sytuacja Lou jest dość specyficzna, a jej perypetie czasem szybują w dość zaskakujące rejony, to w zasadniczej swej istocie są one wspólne dla wszystkich dorastających dziewcząt. Młodych odbiorców zjednuje także forma tej opowieści - część spraw poznajemy dzięki zapiskom w pamiętniku, który jest tak kolorowy, zwariowany i zaskakujący kreatywnością, jak to tylko możliwe;) 

W kolekcji Wydawnictwa Egmont "Komiksy są super" tytuł ten wyróżnia się poruszaniem istotnych tematów, zaskakującą fabułą, nieco przewrotnym humorem. Żałujemy, że i ta seria dobiegła końca, ale może zastąpi ją kolejny tytuł dla takich nieco starszych odbiorczyń - czyli nastolatek?

Polecam
Katarzyna

"Lou! Struktura kryształu"
Autor, ilustrator: Julien Neel
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168
Format: 16,7x25,5 cm
ISBN: 978-832-81-3575-8

Komentarze