"ART. Wspaniała PLANETA ZIEMIA i jej przyroda" - ważny temat w nietuzinkowej formie
Rachel Ignotofsky  to osoba o niezwykłym zacięciu autorskim. Artystyczne wykształcenie predestynuje ją do tworzenia ilustracji, ale zainteresowania i pasje skłaniają do poruszania ważnych tematów, przybliżania ich odbiorcom. Wiedza i feminizm - to dwa sztandary, pod którymi umieścić można jej książki. Wszystkie zachwycają formą wizualną - charakterystyczna kreska Rachel Ignotofsky łączy wierność przedstawienia z oryginalną kolorystyką oraz dekoracyjnymi zdobieniami. Ale jako że mają popularyzować wiedzę, są także klarownie, prosto napisane. To informacje pozwalające zrozumieć specyfikę zagadnienia, do tego garść ciekawostek, pomysłowe wyjaśnienia, dające szerszy obraz procesów zachodzących w przyrodzie.

Autorka przyjęła niecodzienny punkt widzenia, który właśnie okazuje się niezwykle trafny. Rozpatrując każdy gatunek osobno jesteśmy poruszeni gwałtownością polowań drapieżników, smuci nas atak na bezbronne młode zwierzęta, ale przyroda to sieć powiązań, wzajemnych zależności, to korzyści czerpane z jej zasobów, a także ochrona, którą powinniśmy otaczać zwierzęta, rośliny, miejsca. 

Podzielona na kontynenty pozycja w poszczególnych rozdziałach przedstawia ekosystemy wykraczające poza kraje. Współdzielenie gór, morza czy innej formacji geograficznej sprawia, że i fauna jest niejako ponadpaństwowa, a ochrona przyrody danego terenu staje się celem dzielonym przez wiele państw. Warto o to apelować, wziąć odpowiedzialność za swoje działania dla dobra szerszych grup ludzi. 

Kluczem do tej pozycji jest pojęcie ekosystemu. Jest ono punktem wyjścia - autorka wnikliwe, ale też jasno i obrazowo przedstawia poziomy organizacji życia, istotę ekosystemu, zależności, jakie w nim mogą zaistnieć, warunki równowagi. Krótko przedstawia temat sukcesji ekologicznej, mini- i mikroekosystemy (tu "mówią" przede wszystkim ciekawe ilustracje), by przejść następnie do charakteryzowania, portretowania ekosystemów istniejących na poszczególnych kontynentach.

Nie zabraknie w nich opisu zależności między gatunkami, informacji o krajobrazie, działaniach człowieka. Jest też miejsce na przedstawienie wyjątkowych gatunków, ciekawostek na ich temat. Stałym elementem tych opisów są rubryki zbierające największe korzyści oraz największe zagrożenia danego ekosystemu. Sąsiednia strona to ilustracja będąca skondensowanym wizualnym obrazem danego miejsca - są tu i typowe rośliny, i zwierzęta, a ich wizerunki są wzbogacone o nazwę, czasem krótki komentarz o ich roli w ekosystemie. Ważne informacje  czy nazwy własne lub gatunkowe w tekście wyróżnione zostały kolorem, zatem szukając konkretnych wiadomości lub odesłani przez indeks mamy ułatwione zadanie.

Znajdziemy tu też przedstawione cykliczne procesy zachodzące w przyrodzie: obieg węgla, azotu, fosforu, wody. Ostatni rozdział uświadamia nam, jaki wpływ mamy na przyrodę, co możemy zmienić w naszym postępowaniu, jakie działania w kwestii ochrony środowiska, jego zasobów podjąć. 

To niezwykle cenna pozycja - także z tego względu, że być może zaciekawi niektórych formą, a dzięki niej i treść - tak ważna - stanie się bliższa. Do samodzielnej lektury polecamy ją dziesięciolatkom - choć może i młodsi pasjonaci tematu znajdą tu tematy dla siebie. Zachwyconych stylem Rachel Ignotofsky odsyłamy na stronę autorki, gdzie udostępnia ona rozmaite materiały: tapety, kolorowanki - także z tej pozycji.

Polecamy gorąco
Katarzyna i dziewczynki


"ART. Wspaniała PLANETA ZIEMIA i jej przyroda"
Autor, ilustrator: Rachel Ignotofsky  
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 24,5
x30 cm 
ISBN: 978-83-281-3815-5

 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze