"Hilda i Wielka Parada" - nowe przygody, nowi przyjacieleKomiksy, serial - i wreszcie powieściowa wersja przygód niebieskowłosej dziewczynki - wszystkie te propozycje znać warto, bo są różnią się one nieco w szczegółach, ujęciu, przebiegu zdarzeń. Nam to bardzo odpowiada, bo choć późno - w porównaniu do większości fanów - odkryłyśmy Hildę, ale wnet zostałyśmy jej wielkimi wielbicielkami:)

Pamiętacie zapewne, że mała bohaterka i jej mama musiały opuścić pustkowia, przeprowadzić się do nielubianego Trolbergu, tu zamieszkać, zacząć naukę w szkole (Hilda), stworzyć nowy dom - właściwie: mieszkanie na trzecim piętrze (mama). I zgodnie z obawami dziewczynki ta przeprowadzka i wszystkie nowe doświadczenia są przykre, frustrujące...

Szkoła, atmosfera w klasie, postawa nauczycielki - pani Hallgrim, relacje z kolegami i koleżankami - wszystko zostało tak przedstawione, że współczujemy Hildzie. Dodatkowo zbliża się tytułowa Wielka Parada powiązana ze świętem miasta, zatem uczniowie mają wykonać rozmaite projekty pokazujące wyjątkowość, cudowność Trolbergu. A jak to zrobić, jeśli uważa się to miejsce za pozbawione choćby jednej interesującej rzeczy?! 

To nie lada wyzwanie, jednak Hilda razem z Gretą i Davidem próbuje wywiązać się jak najlepiej z tego zadania. Na nieszczęście prezentacja roślin spowoduje lawinę wydarzeń - atak elfów, konieczność podejmowania szybkich decyzji, ryzykowania, ba - wręcz igrania ze śmiercią! Z Hildą nie można się nudzić, ale nowi znajomi z klasy jakoś nie docenią tego wiru przygód, jaki zafunduje im wspólne wykonywanie szkolnego zadania...

Hilda czuje się samotna, nierozumiana, jej działania są uznawane za niewłaściwe, ma problemy w szkole, nawet mama nie do końca ją wspiera. Co robić w takiej sytuacji? Swego rodzaju wzorem może być kruk uratowany przez niebieskowłosą dziewczynkę. On także jest kimś innym, niż sądzi ogół - ale wpasowuje się w te ramy, robi to, co uznaje za słuszne. Hilda także nie poddaje się, potrafi skutecznie działać, zachować spokój w krytycznej sytuacji. Robi to z myślą o mieszkańcach tego nielubianego miasta, ale daje to zaskakujący efekt - budzi się w niej sympatia do Trolbergu, do niektórych osób, dostrzega głębszy sens pewnych spraw. 

Nowy tom przygód Hildy przynosi lekcję wytrwałości, pokazuje, że warto być sobą, działać w imię zasad, w które się wierzy. Doceniona zostaje szczerość, odwaga, pomysłowość. A przy okazji przygody bohaterki są niesamowicie wciągające - i to może jedyna wada... Bo założę się, że przeczytacie tę książkę w ekspresowym tempie. Wydawnictwo zapowiada już kolejny tom - mamy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej!

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"Hilda i Wielka Parada"
Autor: Stephen Davies
Ilustrator: Seaerra Miller
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168
Format: 14,8x21 cm
ISBN: 978-832-81-3771-4 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont


Komentarze