"Najlepsze przyjaciółki" - odnaleźć siebie w gęstwinie zależności
Pierwszą czytelniczką drugiego tomu przyjacielskiej serii Shannon Hale była rzecz jasna Starsza. Choć coraz chętniej sięga po grubsze powieści młodzieżowe, to dobry komiks zawsze na propsie;)  A "Najlepsze przyjaciółki" to taka szczególna kombinacja balansująca między formami, powieść graficzna, co więcej - o szkatułkowej budowie, bo przeżycia Sary przeplatają się z tworzoną przez nią historią o Aleksie, dziewczynie obdarzonej wyjątkową mocą, która z realnego świata trafia do mrocznego królestwa rządzonego przez złowrogiego Dredvana.

Doświadczenia Sary opisane w "Prawdziwych przyjaciółkach" poruszają, jest tam wiele smutnych zdarzeń, zarówno szkolne przyjaźnie jak i relacje z siostrami są pełne trudnych chwil, choć z czasem konflikty łagodnieją, nieporozumienia daje się wyjaśnić. Pod tym względem część druga przynosi nieco jaśniejszy obraz. Sara jest w szóstej klasie - to najstarsza klasa w szkole, można by powiedzieć, że są na świeczniku - najbardziej wpływowe, podziwiane, narzucające trendy, naśladowane przez młodszych. 

Ta uprzywilejowana pozycja nie uwalnia od trosk, bo choć w szkole nie ma starszych dzieci, to są rówieśnicy - z ich opinią trzeba się liczyć, trzeba starać się budować właściwe relacje, stać się częścią zgranej paczki, nie wypaść na margines, nadążać za zmieniającą się modą... 

Sarze bardzo zależy na opinii koleżanek, potrzebuje takiego przyjacielskiego wsparcia, ale w jednej chwili akceptowana i lubiana za moment może stać się obiektem docinków i żartów. Zostało to trafnie zobrazowane jako stąpanie po polu  minowym, do tego zasnutym dymem. Dziewczyny są tak różne, że trzeba karkołomnych starań, by relacje z każdą były poprawne. A czasem pomimo wysiłków i tak okazuje się, że Sara nadepnęła komuś na odcisk, została oszukana, wykluczona... 

W ciekawy sposób została przedstawiona kwestia relacji między dziewczynami i chłopakami, zmian jakie zachodzą w tym temacie na przestrzeni kolejnych lat nauki. Od wspólnych zabaw do ignorowania się, unikania - trzeba być na bieżąco, by zachować się właściwie! Szóstoklasistki znów dostrzegają płeć przeciwną i vice versa. I oprócz paczki przyjaciół tworzą się pary, co także jest dla Sary trudną sytuacją.

W niełatwych chwilach wspiera ją Wanda. Starsza siostra mieszka w Los Angeles, gdzie pragnie zaistnieć jako modelka, ale dzwoni często i swoimi radami pomaga Sarze zrozumieć wiele spraw, zmienić nastawienie, znaleźć wyjście - a kluczem do tego jest także bycie sobą, własne pasje. Shannon Hale czerpała ze swoich doświadczeń, w znajomych Sary umieszczone zostały cechy charakteru, zachowania, sytuacje, których doświadczyła sama pisarka. Jej dziecięcym marzeniem były taki właśnie wybór drogi życiowej, zatem niezwykła historia Aleksy spisywana przez Sarę to niemal "Dar morza" samej Shannon Hale, którą to powieść stworzyła będąc w szóstej klasie! 

Czytelniczki znajdą też cenne rady i wsparcie - zarówno w samym tekście, jak i w liście od autorki umieszczonym na końcu książki. Cenne - bo prawdziwe, bazujące na własnych doświadczeniach pisarki. 

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Najlepsze przyjaciółki"
Autorka: Shannon Hale
Ilustratorka: LeUyen Pham
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Tytuł oryginału: Real Friends
Wydawnictwo: Jaguar
Oprawa: miękka
Liczba stron: 256
Format: 13,5x20 cm
ISBN: 978-83-7686-827-1


 

Komentarze