"Basia. Wielka księga przedszkola" - rok pełen wydarzeń w grupie Słoneczka:)Oswajanie przedszkolnych lęków z ulubioną bohaterką z pewnością pomoże łatwiej się uporać z rozpoczęciem tego ważnego etapu w życiu młodego człowieka, a i już zaawansowanym przedszkolakom dostarczy cennych rad, ciekawych inspiracji oraz rzecz jasna porcji dobrego humoru, bo Basia celnie komentuje, dostrzega rozmaite rzeczy i niebanalnie je interpretuje. Niejeden bon mot z tej książki zachwyci Was trafnością i urokiem!:) 

Najtrudniejszą kwestią w byciu przedszkolakiem jest konieczność rozstania z mamą, tatą. To trudna sprawa, mija i parę tygodni zanim poranne smutki przestaną odwiedzać malucha. Basi udaje się je pokonać już pierwszego dnia - i tego życzymy wszystkim przyszłym przedszkolakom, bo przecież trafiają w niezwykłe miejsce! Przede wszystkim - zdobędą mnóstwo przyjaciół, będą się wspólnie bawić, nauczą się wielu ważnych rzeczy, będą rozwijać talenty i zainteresowania, tworzyć. 

Nowa "Wielka księga" (do tej pory ukazały się dwie - "Wielka księga pytań" oraz "Wielka księga słów") przedstawia rok z życia grupy przedszkolnej "Słoneczka". To już doświadczone przedszkolaki - przytoczona we wstępie opowieść o pierwszym dniu Basi jest zamierzchłą przeszłością;) Choć minęło parę lat, sporo spraw pozostało bez zmiany - dziewczynka wciąż marzy o własnym psie,  uwielbia kluseczki, pogodą ducha i uśmiechem zaraża innych. A wychowawczynią jest wciąż pani Marta, dzięki której trudne chwile mijają, można znaleźć wyjście z każdej sytuacji, a "Słoneczka", choć tak różnią się między sobą, to potrafią stworzyć zgraną, radosną grupę. 

Jesienią do grupy dołącza Dżesika (to dziewczynka na pierwszym zdjęciu poniżej) - Basia jest nią oczarowana, a niewiarygodne opowieści o fantastycznej rodzinie nowej koleżanki tak ją zachwycają! Szkoda, że rzeczywiście - niewiele mają wspólnego z prawdą. I tak od tematu kłamstwa i wyjaśnień, dlaczego ktoś kłamie, poprzez kolejne ważne kwestie (grymaszenie przy jedzeniu, dzielenie się zabawkami, nieumiejętność pogodzenia się przegraną, niepowodzenia w twórczych poczynaniach) mali odbiorcy dowiadują się, jak radzić sobie z emocjami, jak zdobyć przyjaciół, znaleźć swoje miejsce w grupie.

Zofia Stanecka poprzez opowiadania o życiu przedszkolnej grupy propaguje wiele cennych idei: ochronę przyrody, równouprawnienie, unikanie konsumpcjonizmu. Pokazuje wagę rodzinnych więzi, są i treści skierowane do rodziców. Każda pora roku zawiera także historię wzbogaconą o propozycję twórczych działań - klarownie wyjaśnione i bardzo proste z pewnością ucieszą maluchy, które przedszkolny debiut mają jeszcze przed sobą. Na pewno spodobają się im także opowiadania - pogodne, ciekawe, ułatwiające przedszkolny start i późniejsze chwile w placówce, wśród rówieśników.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza 


"Basia. Wielka księga przedszkola"
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Format: 20x25 cm
ISBN:
978-83-281-4821-5
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont
Komentarze