"Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków" - wszystko o strachu i jeszcze parę innych tematów;)Autorzy tej pozycji współpracują z czeskim czasopismem dla dzieci - "Raketa" (które jest nie tylko ciekawe i wartościowe, ale też pozbawione reklam!) - i książka "Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków" trochę taki periodyk dla młodych odbiorców przypomina. Zróbmy burzę mózgów;) - co w takim piśmie powinno się znaleźć? Ciekawostki, wyważona porcja wiedzy podana w przystępnej i intrygującej formie, zabawne historyjki, komiksy, miejsce na własną twórczość - czyli ciekawe zadania do wykonania. I wszystko tu jest! 

Dodatkowo - temat jest niezwykle ważny, bo jak się okazuje - każdy się boi, lęki i obawy są różne, zmieniają się wraz z wiekiem, co innego nas niepokoi, ale oprócz osób cierpiących na chorobę Urbacha-Wiethego (o tym także przeczytacie w "Nie bój się!":)) wszyscy ludzie znają uczucie strachu. 

Autorzy zabierają nas w podróż poprzez kolejne etapy naszego życia, by pokazać, czego się boimy mając kilka lat, a czego - gdy mamy już lat naście lub więcej. Wyprawiamy się też wgłąb naszego ciała, by dowiedzieć się, dlaczego odczuwamy strach, jak się on objawia - wewnętrznie i zewnętrznie. Odwiedzimy naszych przodków i dowiemy się, czego się bali, nie zapomnimy i o braciach mniejszych - wszak kto ma jakiegoś pupila, wie, że i on strach odczuwa, a boją się nawet olbrzymie słonie. Te informacje dotyczące głównego tematu wzbogacone są o dygresje-ciekawostki. Młodzi czytelnicy doceniają taki sposób przekazywania wiedzy, a gdy jeszcze towarzyszą mu tak zabawne ilustracje, wówczas radość nie ma granic;) 

Jednak samo katalogowanie naszych strachów mogłoby w efekcie wzmóc obawy, uświadomić nam czego jeszcze możemy się bać. A lektura ma odwrotny cel! Strach jest przecież potrzebny, więc Milada Rezková wyjaśnia, dlaczego jest on potrzebny, jak nam pomaga w trudnych sytuacjach. Mechanizmy walki i ucieczki były i są niezwykle użyteczne, ale w wielu przypadkach potrzebne jest opanowanie strachu, znalezienie właściwej reakcji. Jakiej? Podpowiedzi udzieli lektura!  

Okazuje się też, że czasem lubimy się bać - choćby rysowanie strasznych stworów jest takim miłym zajęciem. W książce znajdziemy miejsce na takie twórcze poczynania, a także kilka inspiracji - jak zrobić niegroźną bombę;) czy sztuczną krew.

Książka spodoba się fanom komiksów, ciekawym świata oraz cykorkom;) - a dla tych, których zachwyciła taka forma przekazu, mamy doskonałą wiadomość: dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia już lada dzień będziecie mogli cieszyć się kolejną książką autorskiego tria - tym razem o wędrówce przez nasz układ pokarmowy;)

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków"
Autor: Milada Rezková
Ilustratorzy: Jakub Kaše, Lukáš Urbánek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 20,5x26,7 cm
ISBN: 978-83-10-13478-3

Komentarze