"Pamiętniki Wisienki. Księga Hektora. Tom 2" - nie stracić z oczu tego, co najważniejsze...Niezbyt często impulsem do sięgnięcia po komiks jest jego wizualna strona. W tym przypadku jest ona tak piękna, że chyba istotnie można stwierdzić, że to pierwszy wabik. Okładka zapowiada niebanalne wnętrze i choć magiczny klimat sensu stricto sugerowany przez otoczkę portretu bohaterki nie jest obecny, to jednak swego rodzaju niezwykłość da się odnaleźć. Okazuje się bowiem - po raz kolejny, bo i pierwszy tom przygód Wisienki podobne przesłanie niósł - że zwykłe zdarzenia mają niecodzienne, zaskakujące "drugie dno". 

Wisienka  na dziesięć i pół roku - i idzie do gimnazjum! To zaintrygowało dziewczyny, więc przeprowadziłyśmy - wzorując się na bohaterce;) - małe śledztwo dotyczące systemu edukacji we Francji i wiem już, jak to możliwe. Tak nas właśnie zainspirowała młoda detektywka, która nie spocznie, zanim nie wyjaśni, co kryje się za intrygującymi ją zachowaniami innych osób. 

Drugi tom przynosi reminiscencje pierwszej historii, ale także zupełnie nowe śledztwo. Jest lato, wakacje - przyjaciółki dziewczynki wyjechały, ona sama ma zatem mnóstwo czasu, by znaleźć nową tajemnicę do rozwikłania. Jej uwagę ponownie przyciąga starsza osoba, tym razem - starsza pani, która co tydzień jedzie autobusem z tą samą lekturą... Co się za tym kryje?! 

Znów detektywistyczna przygoda pochłonie całkowicie Wisienkę. Wydaje się to najzupełniej naturalne, ale nie wszyscy podzielają pasję dziewczynki. Jej przyjaciółki uważają, że to śledzenie innych jest dowodem wścibstwa, sama młoda detektywka musi też i przed mamą ukrywać powody swego postępowania, wymyślać preteksty do wyjścia z domu do biblioteki. Wreszcie i jej mentorka - inspirująca ją do pisarskich działań pani Desjardins, zaczyna mieć obiekcje, co do etyczności działań Wisienki...

Zatem oprócz wciągającej historii związanej z tropieniem tajemnicy tytułowej "Księgi Hektora", oprócz kibicowania poszukującej rozwiązania zagadki Wisience i cieszenia się z jej kolejnych sukcesów, opowieść ta przekazuje ważne treści związane z międzyludzkimi relacjami, traktowaniem innych, budowaniem przyjaźni, zaufania. 

Refleksje i namysł nad sobą to nieodłączne elementy pamiętnika, a taki właśnie tytuł nosi ta pozycja i zapiski Wisienki - jakby ręką dziewczynki stworzone kartki z jej pamiętnika - stanowią ważna część książki, uzupełniają przebieg detektywistycznej historii, ale też pokazują uczucia i emocje, przemyślenia i wynikające z nich zmiany w sposobie myślenia, w postępowaniu. 

Wisienka potrafi zjednać sobie sympatię nowo poznanych osób, umie nakłonić innych do współdziałania, ale jest także w stanie przyznać się do błędu. A jako że działa nie z egoistycznych pobudek, sprawa ta może mieć szczęśliwy finał!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Pamiętniki Wisienki. Księga Hektora. Tom 2"
Scenarzysta: Joris Chamblain
Ilustrator: Aurélie Neyret
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN: 978-832-81-9760-2
 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze