"Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo. Tom 1" - piękne rysunki, inspirująca historiaWisienka to na dobrą sprawę także Czereśnia;) - w języku francuskim dodatkowe określenia do słowa cerise precyzują, o który owoc chodzi. A jaka jest bohaterka nosząca to imię? Niezwykle ambitna, utalentowana, przedsiębiorcza, pomysłowa... Ma sprecyzowane plany na przyszłość - chce zostać pisarką! 

Autor scenariusza komiksu - Joris Chamblain - pragnął stworzyć wyrazistą bohaterkę, dziewczynkę inteligentną, żądną przygód, śmiało dążącą do celu, znajdującą sposób, by zrealizować swoje zamierzenia. I to się z pewnością udało! Młodsza pochłonęła pierwszy tom i od razu już zaliczyła Wisienkę obok Kasi, właścicielki kota - do grona ulubionych komiksowych bohaterek. 

Tu wprawdzie kota nie ma, ale jest mnóstwo innych zwierząt, które wprawdzie w dość nietypowy sposób prezentują się, jednak dla fanów fauny komiks okaże się wdzięczną lekturą. I nie obawiajcie się tytułowego zoo - historia z pewnością Was pozytywnie zaskoczy i pięknie wpisze się w szeroko rozumiane koncepcje ekologiczne. 

Tytuł komiksu - "Pamiętniki Wisienki" - koresponduje z literackim zacięciem małej bohaterki, z jej pisarskimi ambicjami. Stąd i nietypowa forma - poznajemy bohaterkę czytając strony jej pamiętnika. W nim zapisuje swoje refleksje, przeżycia, myśli, plany. Tu znajdziemy portrety bliskich jej osób. Takie ujęcie pozwala na głębsze przedstawienie tematu. Zapiski wzbogacone są o zdjęcia, zabawne rysunki "stworzone" przez małą autorkę pamiętnika, na tych stronach są także rozmaite przybory piśmiennicze - naprawdę możemy odnieść wrażenie, że mamy wgląd w prywatne zapiski małej pisarki in spe;)

Mała bohaterka wraz z przyjaciółkami uwielbia spędzać czas w domku na drzewie. Jak się okazuje, to idealne miejsce do prowadzenia obserwacji. W lesie spodziewalibyśmy się może jakichś zwierząt, jednak uwagę dziewczynek zwróci starszy pan wielokrotnie przechodzący z wiadrami farby, którego ubranie upstrzone jest różnokolorowymi plamami. Gdzie i w jakim celu chodzi? Co robi? Wisienka nie spocznie, póki tego nie ustali!

Jak to często bywa, jej mama nie zostaje wtajemniczona w poczynania córki. Dziewczynka sama prowadzi dochodzenie, ma sprzymierzeńca w osobie sąsiadki - starszej pani, która właśnie jest pisarką! Takie sąsiedztwo trzeba wykorzystać, zatem prowadzone są konsultacje, a także obserwacje, przydaje się wytrwałość, logiczne myślenie, odwaga, ale też pracowitość, empatia, wyobraźnia...

Historia jest pięknie zobrazowana, emocje bohaterów genialnie oddają rysunki Aurélie Neyret. Jak widać poniżej - nie zawsze są to klasyczne "paski" - są także ilustracje całostronicowe, historię uzupełniają rysunki Wisienki, zdjęcia opatrzone komentarzami. Joris Chamblain zdradził, że zarzucano mu to jakim stylem, jak bezbłędnie formułuje swoje zapiski mała bohaterka. Jednak jest to zgodne z jego ambicjami proponowania lektury wartościowej, inspirującej, zresztą Wisienka ma pisarski aspiracje, jest zatem oczytana, a to ułatwia formułowanie myśli. Rzeczywiście - "Pamiętniki Wisienki" obiegają nieco od typowych komiksów, to książka zabawna i mądra, inspirująca i piękna.


Polecamy
Katarzyna i Młodsza
"Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo. Tom 1"
Scenarzysta: Joris Chamblain
Ilustrator: Aurélie Neyret
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 80
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN: 978-832-81-9759-6 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmontKomentarze