"Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa lady Alistair. Tom 2" - kolejny sukces błyskotliwej siostry słynnego detektywa;)Ambitna, odważna i pomysłowa, dociekliwa, uparta w dążeniu do celu, nieustraszona - Enola Holmes jawi się jako młoda bohaterka na miarę naszych czasów i wzór do naśladowania. Jest samodzielna, ale i odpowiedzialna, zatem uznaje zabiegi braci o sprawowanie opieki nad nią za zamach na jej niezależność. Nie w głowie jej doskonalenie artystycznych talentów, zresztą czyniąc to musiałaby zrezygnować ze swoich detektywistycznych aspiracji, a byłaby to niepowetowana strata, czego dowodem jest kolejne, niełatwe dochodzenie, które młoda pasjonatka tropienia tajemnic doprowadza do szczęśliwego końca.

Początek historii jest zaskakujący - poznajemy Ivy Meshle, sekretarką doktora Ragostina. Odwiedza ją doktor Watson, który na polecenie Sherlocka Holmesa - brata Enoli, ma zlecić dr. Ragostionowi, specjaliście od znajdywania zaginionych osób, odnalezienie... siostry! Nieistniejący pracodawca tego uczynić nie może;) Z kolei Ivy-Enola nie będzie szukać samej siebie;) Jednak tytuł jednoznacznie wskazuje, że jakaś sprawa się pojawi...

Otóż Sherlock Holmes został poproszony o odnalezienie lady Cecily Alister, której tajemnicze zaginięcie wiąże się z jej romansem z kimś "z gminu" - jak domyśla się Enola słysząc te rewelacja z ust doktora Watsona. Taka sprawa to dla niej wyzwanie, a sukces poprzedniego śledztwa dodaje jej skrzydeł. Korzysta więc z kolejnych przebrań - jako młoda żona doktora Ragostina odwiedza dom zaginionej, gdzie znajduje sporo wskazówek. 

Lady Cecily była wrażliwa na los ubogich, na krzywdę wyzyskiwanych, a jej ukochany - Aleksander Finch, wyjaśnia, że zaczytywała się w "Kapitale" Marksa. Te kwestie są nieobce i Enoli - wykorzystuje kolejne przebranie i choć wiąże się to ze sporym ryzykiem, ale - jak się okaże - te zabieg przyniosą owoce. Warto sięgnąć to drugi tom, by przekonać się, że wiek i płeć nie grają roli, jeśli chce się osiągnąć cel i dąży się do tego wszelkimi siłami i sposobami, to sukces jest nam pisany!

Inspirujące przesłanie to jeden z walorów tego komiksu. Lokalizacja historii pozwala nam poznać realia życia w XIX-wiecznym, wiktoriańskim Londynie: warunki życia różnych warstw społecznych, problemy, fascynacje (hipnoza, magnetyzm, frenologia), a warstwa wizualna to ciekawe zapoznanie z modą, fryzurami, wystrojem wnętrz. 

Czytelnicy znający pierwszą część przygód Enoli zapewne pamiętają, że w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła matka dziewczynki. Sprawa jest tajemnicza, jednak kontakt między nimi nie urwał się - za pomocą rozmaitych szyfrów matka i córka porozumiewają się umieszczając ogłoszenia w gazecie. Niniejszy tom przynosi kolejne patenty na tworzenie sekretnych wiadomości. A fani talentu ilustracyjnego autorki mogą podpatrzeć nieco proces tworzenia dzięki rysunkom znajdującym się w kończących książkę "Tajemnych zapiskach Enoli Holmes".  

Pasjonująca i nietuzinkowa lektura!
Polecamy!

Katarzyna i dziewczynki"Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa lady Alistair. Tom 2"
Autorka, ilustratorka: Serena Blasco
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN: 978-83-281-9814-2
 Komentarze