"Folwark zwierzęcy" - graficzna powieść z ważnym przesłaniem
Trudne tematy poruszał Orwell: tyrania, kult jednostki, przemoc, propaganda, podwójna moralność. A jednocześnie to ważne sprawy, więc dla młodszych czytelników, dla wielbicieli powieści graficznych "Folwark zwierzęcy" będzie okazją do poznania tej poruszającej historii, która nawet jeśli w tej chwili jeszcze bezpośrednio młodych nie dotyczy, to przecież niebawem tak będzie, a ziarno przez nią zasiane, stanie się cennym zaczątkiem odpowiedzialnej, mądrej postawy obywatelskiej.

Niniejsza książka to druga pozycja Wydawnictwa Jaguar przybliżająca powieści, które odbiły się szerokim echem. Niedawno ukazało się "Zabić drozda" - książka podejmująca temat nietolerancji, rasizmu. Obie pozwalają zainteresować młodszych odbiorców, a w przypadku "Folwarku zwierzęcego" dobór wątków, sposób przekazu, zilustrowanie wydarzeń pozwalają lepiej zrozumieć przekaz tej opowieści. 

W nocie od wydawcy umieszczona została informacja,  że zachowaniu oryginalnego sensu - i tak jest w istocie. Powieść Orwella to niedługa pozycja, zatem i w przypadku jej graficznej adaptacji dokonanej przez brazylijskiego rysownika Odyra sens wydarzeń został trafnie ujęty i skoncentrowany. Ilustracje w poruszający sposób przedstawiają bohaterów - widać ich emocje, charakter, usposobienie. 

Nie będę przywoływać treści, bo z pewnością jest doskonale znana. Czytając powieść graficzną przypominamy sobie oryginał - i tylko mała uwaga mi się nasunęła. Boxer uczył się czytać, rysował kopytem pierwsze cztery litery alfabetu i do tego nawiązują słowa wypowiedziane tuż po wypadku - że nauczy się pozostałych. 

W dramatycznej historii protestu przeciwko uciskowi człowieka, który doprowadza do buntu i przejęcia władzy przez zwierzęta zostały pokazane rozmaite aspekty władzy i zależności w społeczeństwie. Widzimy jak puste hasła powtarzane długo, głośno i z uporem zastępują myślenie, jak sukcesywnie przeprowadzane zmiany już nie budzą taki protestów, a w efekcie prowadzą do sytuacji wręcz gorszej niż ta, która była punktem wyjścia. 

To niedługa lektura - i z pewnością po sięgnięciu po nią odłożycie ją dopiero po przeczytaniu. Ale - i tu drugi pewnik - zostanie z Wami na dłużej: warto o niej porozmawiać, wytłumaczyć rozmaite kwestie, odwołać się do okoliczności jej powstania. 

Polecam
Katarzyna

"Folwark zwierzęcy: powieść graficzna"
Autor: George Orwell
Adaptacja i ilustracje: Odyr
Wydawnictwo: Jaguar
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
Format: 19,7x25,5 cm
ISBN: 978-83-7686-869-1

Komentarze