"Muminki. Wielki słownik obrazkowy polsko-angielski" - angielski dla każdego i w przemiłej formie!

 


Młodsza zdecydowanie należy do teamu "Muminki";) Pokochała je tak bardzo, że nieco nas udręczyła czytaniem nam (sic!) na głos kilku tytułów umieszczonych w kompletnym zbiorze opowieści o tych przesympatycznych bohaterach. Nie to, żebyśmy nie lubiły ze Starszą uroczych postaci wymyślonych przez Tove Jansson, po prostu jeszcze aż tak dobrą lektorką Młodsza nie była, zafrapowana historią przechodziła w szept, ale takich propozycji się nie odrzuca. Zatem ja odświeżyłam sobie znajomość z Muminkami, córka je pokochała i zagościły na dobre w naszych rozmowach, skojarzeniach czy porównaniach. 

Bo też i są przeciekawe! Oryginalne, z nietypowymi pasjami, z niezwykłą skłonnością do przeżywania niesamowitych przygód, urokliwe i bezpretensjonalne - to postacie budzące ocean gorących uczuć i pewnie zdołałyby nawet nauczyć mnie fizyki;) Tym bardziej sprawdzają się w roli korepetytorów z języka angielskiego. A predestynuje ich do tego ta różnorodność, która jest immanentną cechą każdego z bohaterów. Taki wachlarz osobowości, upodobań, pasji, tak nietuzinkowy wygląd - to wszystko umożliwia przywołanie słownictwa i rozmaitego, i przydatnego.

W tytule umieszczone zostało słowo "wielki" i jest ono istotnie adekwatnie użyte. Imponujący jest rozmiar tej pozycji, ale też i słuszna zawartość. Na każdej stronie zmieściło się sporo słówek, wyrażeń, zwrotów, zdań przywołujących przygody bohaterów. Pięknie zostały przedstawione pory roku - uroczym ilustracjom towarzyszą sformułowania użyteczne, poszerzające zasób słownictwa najmłodszych. 

To także okazja do językowych odkryć - dowiemy się, jakie imiona noszą bohaterowie w angielskojęzycznych wersjach książek Tove Jansson (na przykład Bobek to Stinky, a Ryjek - Sniff). 

Atuty tego niebanalnego słownika to dobór kategorii - poznamy nazwy mnóstwa czynności (to jednocześnie inspiracja do ich podjęcia!), określenia wzorów, deseni, wyrazy odnoszące się do codziennych obowiązków, tego, co znajdziemy w domu, ogrodzie, lesie... Zaznajomimy się z nazwami części naszego ciała (i Filifionkowego;)), a także z charakterystycznymi już tylko dla przedstawicieli fauny.

"Muminki. Wielki słownik obrazkowy polsko-angielski" bardzo miło się ogląda i równie miło studiuje. Oprócz przybliżenia języka Albionu książka ta zadziała w dwie strony - dla fanów Muminków będzie wymarzonym prezentem przywołujących ulubionych bohaterów, a tych, którzy jakimś niezwykłym trafem jeszcze nie poznali tych przesympatycznych postaci, niewątpliwie zachęci do lektury!


Polecamy

Katarzyna i Młodsza

 

 "Muminki. Wielki słownik obrazkowy polsko-angielski"

 Autor: Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen 

Ilustrator: Riikka Turkulainen 

Tłumacz: Marta Stochmiałek 

Wydawnictwo: Harper Kids

Typ oprawy: twarda

Liczba stron: 73

Format: 25x30 cm


ISBN:
978-83-276-6031-2

 

   

 

Komentarze