"Mali Bogowie. Piorun do drapania. Tom 1" - gdy bogowie byli dziećmi;)

 


Cóż takiego jest w mitologii, że wciąż intryguje, zaciekawia, wciąga? A że tak jest, wiem doskonale: wystarczy przypomnieć któregokolwiek bohatera mitycznego i już piątoklasiści jeden przez drugiego opowiadają, wspominają, dzielą się refleksjami. Świat bogów to uniwersum zaskakujące nieoczywistością, bogate w rozmaite frapujące detale i taki dla nas egzotyczny.

Atena wyskakująca w pełnej zbroi z głowy Zeusa rozłupanej na jego prośbę przez Hefajstosa, Hermes ze skrzydlatymi sandałami, przemiany bogów w zwierzęta, nektar i ambrozja zapewniające nieśmiertelność... Te opowieści są niezwykłe i od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Kto z nas nie czytał rozmaitych wersji tych historii, kto nie oglądał animacji, seriali, filmów ukazujących dzieje mitologicznych bohaterów? Zakorzeniona jest mitologia w naszym języku, zatem jej znajomość to obowiązek.

Na szczęście jej poznawanie to wielka przyjemność, a gdy sięgamy po komiks "Mali Bogowie", to "przy okazji" także wielka radość! Komiks polecamy każdemu - tych, którzy jeszcze mitologii nie znają, zebrane w "Piorunie do drapania" historyjki zaciekawią, będą zachętą do poznania dziejów małych bohaterów, ich innych przygód. 

Dla tych, którzy z mitologią są za pan brat, lektura dostarczy mnóstwa przyjemności. Możemy tropić losy mitologicznych postaci, odnajdywać różnice, twórcze - i bardzo zabawne przekształcenia. To oryginalne ujęcie tych opowieści, bo zazwyczaj nie są one radosne, choć nie brak szczęśliwych zakończeń. No ale humoru się w nich raczej nie znajdzie. Dlatego też takie rozrywkowe podejście do mitologii jest odświeżającym doświadczeniem czytelniczym. 

A autorzy (znany doskonale choćby dzięki serii "Sisters" czy "Kasia i kot" Christophe Cazenove oraz twórca ilustracji, Philippe Larbier) mają doskonałe wyczucie tematu, potrafią przybliżyć mitologię opornym, a jej wielbicielom dają sposobność do nietuzinkowego powrotu do ulubionych lektur.

Koncept jest ciekawy - oto Atlas, Minotaur i Afrodyta przeżywają rozmaite dylematy w związku ze swoimi mocami, z odkrywaniem powołania, byciem świadkiem podobnych działań innych "małych bogów". Mali są mniej rozważni i chyba bardziej odważni, dlatego śmiało konfrontują się z Zeusem, wkraczają w środek wojny trojańskiej, a mieszkanie w labiryncie uważane jest za małą niedogodność do pokonania. Niektóre historyjki są obrazem codziennego życia bohaterów, nie zawsze w nawiązaniu do mitów, więc poznamy też dzień powszedni i prozaiczne zajęcia, z których jednak zawsze wynika jakaś zabawna przygoda. 

Mitologia zatem nie tylko ciekawi, ale i bawi! Polecamy!

Katarzyna i dziewczynki 

 

 "Mali Bogowie. Piorun do drapania. Tom 1" 

Scenarzysta: Christophe Cazenove 

Ilustrator: Philippe Larbier

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 21.5x29.0cm


ISBN:
978-83-281-5971-6
 

 

 

 

Komentarze