"Projekt Bitoven" - muzyka naprawdę łączy!

 


Polubiłyśmy autorkę od czasów znajomości z Alą Babą, niezwykle cierpliwą i pomysłową siostrą dwóch rozrabiaków;) To było chwilę temu, później zaskakująca "Awaria" Joanny Wachowiak bardzo nam przypadła do gustu, a teraz równie gorąco polecamy powieść "Projekt Bitoven", książkę, która ukazała się w serii "To lubię", adresowanej do odbiorców w wieku od 9 do 12 lat. Z pewnością historia szóstoklasisty Mateusza spodoba się młodym czytelnikom, a ciekawie przedstawiona muzyka mniej popularna znajdzie dzięki książce szersze grono wielbicieli. 

Muzyka często bywa pasją młodych ludzi, a zajmujące się nią osoby są admirowane, wręcz wielbione. Lecz chyba oczywiste jest, że w konkurencji między grającym na pianinie Mateuszem a wyluzowanym hip-hopowcem Dawidem, to ten ostatni ma grono wielbicieli (a przede wszystkim wielbicielek;)), otaczany jest szacunkiem i podziwem. Chłopców różni niemal wszystko, a w wyniku pewnego splotu wydarzeń muszą wspólnie stworzyć dziesięciominutową prezentację muzyczno-taneczną!

Rzecz wydaje się niemożliwa, a to nie koniec problemów. Mogłoby się wydawać, że Mateusz jest pechowcem - nie wiedzie mu się w szkole, w relacjach z rówieśnikami nie bryluje, to samotnik, który jednak nie przepada za tym stanem rzeczy. Nie lepiej jest w domu -  rodzice rozwiedli się, chłopak mieszka z mamą, która zabiegana i zapracowana zdaje się nie rozumieć dylematów syna. I jeszcze sercowe perypetie! Do bloku, w którym mieszka Mateusz, wprowadza się intrygująca Mila... 

Ta niedługa książka - licząca sto sześćdziesiąt stron - zaskakuje bogactwem poruszonych tematów. Te przywołane powyżej to dalej nie koniec kwestii, pojawiających się na stronach "Projektu Bitoven". Autorka ma niewątpliwie wielki talent i potrafi w obrazowy sposób pokazać dylematy młodych bohaterów. Sportretowane postacie są żywe, barwne, wyraziste. Szczypta humoru sprawia, że lektura wciąga i bawi. Jednocześnie to pozycja wręcz kipiąca od edukacyjnych walorów: temat ekologii, traktowanie naszych domowych pupili, specyfika porozumiewania się osób niesłyszących i ich odbiór otoczenia, no i wreszcie mnóstwo muzyczny inspiracji - a wszystko to podane w formie, która nie narzuca się swoim dydaktyzmem. Ba, znajdziemy tu także wątek kryminalny!

Wiele dzieje się w ciągu tych paru miesięcy. Jesteśmy świadkami wielkich zmian, emocjonalne dylematy Mateusza są uniwersalne, trafią i do młodych czytelniczek, i czytelników. Nie ma tu osób nieomylnych, błędy zdarzają się każdemu, a autorka pokazuje, że rozwiązaniem jest otwarcie na innych, dostrzeżenie drugiego człowieka, zrozumienie go. Nie do przecenienia jest także lekcja muzycznej i kulturalne edukacji zawarta w "Projekcie Bitoven". Świetna lektura, polecamy!

Katarzyna i Młodsza

"Projekt Bitoven"

Autorka: Joanna Wachowiak
Ilustratorka: Anna Oparkowska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-8208-001-8


  
 
 
 
 
 

Komentarze