"Smerfy i Krakukas. Tom 5" - coś śmiesznego dla każdego!:)

 "Smerfy i Krakukas" to powrót do korzeni opowieści o niebieskich istotkach mieszkających w dobrze ukrytej w lesie wiosce. Jest to piąty tom stworzony przez Peyo, zatem znajdziemy tu odniesienia do pierwszych części, wyjaśnienia dotyczące zachowania postaci, a autorskie przypisy dowodzą, że chyba się twórcy nie śniło, jaką popularność zyska jego dzieło...

W niniejszym tomie znajdziemy dwie historie pokazujące nam hermetyczny świat Smerfów przekonanych, że nie ma jak życie w wiosce (druga opowieść - "Smerf inny niż wszystkie" dowodzi, że marzenia o podróżach to fanaberie, a towarzystwo najsmerfniejszego grona bliskich to wartość nie do przecenienia). 

Ojcem, opiekunem, wodzem i szefem jest Papa Smerf. Jak się okazuje, on też popełnia błędy. Przygotowany przez niego nawóz mający przyspieszyć wzrost smerfojagód nie do końca się udał, bo przemienia niewinną roślinę w krwiożercze monstrum. Zatem zamiast wsparcia i lepszych plonów ulubionych owoców pojawia się problem, który należy usunąć. Plan Papy jest dobry - zakopać miksturę na pustyni, z dala od wszelkich roślin. Ale komu by się chciało tak daleko iść? Butelka ze specyfikiem zostaje więc wrzucona do wąwozu. Jak się pewnie domyślacie, nie było to rozsądne przedsięwzięcie... 

Dziwnym trafem niebawem w wiosce pojawia się przerażający Krakukas - olbrzymi ptak, który ma złowrogie zamiary. Pójście drogą na skróty okazał się brzemienne w skutki, więc młody czytelnik przekonać się może, że zlekceważenie obowiązków miewa bolesne konsekwencje. Okazuje się jednak, że w grupie siła, więc warto szukać sprzymierzeńców w trudnych chwilach. Ich pomoc może okazać się bezcenna. 

Komiksy przedstawiające przygody Smerfów serwują nam dużą porcję klasycznego humoru - komizm słowny, sytuacyjny, komizm postaci - wszystkie te elementy znajdziemy na kartach tomów opowiadających o życiu małych niebieskich istotek.

Fanów serii nie trzeba namawiać do lektury, tych, którzy jeszcze komiksów nie znają, zachęcamy do sięgnięcia po nie i przekonania się, jak wygląda uniwersum stworzone przez Peyo, w którym nie tylko Gargamel jest źródłem konfliktu i cała intryga nie opiera się jedynie na walce z niesympatycznym czarownikiem.

Polecamy
Katarzyna i Starsza


"Smerfy i Krakukas. Tom 5" 

Scenarzysta: Peyo
Ilustrator: Peyo
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN: 978-83-281-5032-4Komentarze