Muminkowe opowieści dla najmłodszych - "Muminek i pierwszy śnieg", "Muminek i zaginiona luneta", "Muminek i mały duch"

 Kolorowo ilustrowane wydania opowiadań o Muminku i jego przyjaciołach, o przygodach, jakie im się przytrafiają to bardzo lubiana seria Wydawnictwa Harper Kids. Przybliżenie opowieści Tove Jansson najmłodszym udało się znakomicie - a my zgadzamy się z opinią, iż nie sposób nie poznać Muminków w dzieciństwie. To tak bogate, nietuzinkowe uniwersum, do którego często nawiązują inni twórcy, że bez tego ani rusz! 

Z klasyką bywa tak, że warto jest ją znać, ale nie zawsze czytanie jest pociągające... I w tym chyba tkwi wyjątkowość historii o Muminkach - one naprawdę są ciekawe, intrygują, zaskakują, a przy tym te niezwykłe opowieści są tak bliskie małym odbiorcom. Jest tu przedstawiona rodzina, są przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. Relacje między tymi postaciami możemy przełożyć na nasze codzienne sprawy, a problemy tytułowego bohatera to sprawy ważne także dla najmłodszych. 

Krótkie historyjki przenoszą nas do świata, w którym spotkamy Too-Tiki mieszkającą w kabinie kąpielowej na plaży, Topika i Topcię - bojaźliwe stworzonka mówiące językiem pełnym litery "f", groźnego Mrówkolwa, przyjaciół, którzy przed zimą opuszczają Dolinę Muminków, której mieszkańcy zresztą tę zimę przesypiają. 

Takie nietypowe postacie mają jednak problemy bliskie małym odbiorcom. Rozstanie z Włóczykijem, choć zapowiedziane i powtarzające się co roku, bardzo smuci Muminka. Jak poradzić sobie z takimi trudnymi emocjami? Czy Włóczykij też tęskni, czy przyjaciel jest dla niego ważny? Taką cenną lekcję dotyczącą relacji znajdziemy w zimowej opowieści - "Muminek i pierwszy śnieg". 

Kolejna - "Muminek i zaginiona luneta", to jakby kontynuacja tej historii - Muminek tęskni za przyjacielem, a do wypatrywania, czy Włóczykij nie wraca, używa pożyczonej od Too-Tiki lunety. Obiecał o nią dbać, a cenny przedmiot znika... Podejrzenia o kradzież, oskarżenia, smutek z powodu niedotrzymania słowa - lekcja odpowiedzialności przywołana w tej historii, tak prostej, a przecież ważnej z pewnością pomoże uporać się z podobnymi sytuacjami, o które przecież nietrudno... 

No i wreszcie wakacyjna opowieść o odwadze - "Muminek i mały duch" to historia pobytu na wyspie. Letni wyjazd był do połowy udany - jego dzienna część, bo nocami Muminka prześladowało poczucie, że w tym miejscu grasuje duch! W sumie to pewnie nic dziwnego - najmłodsi często są przekonani, że w szafie, pod łóżkiem, w ciemnym pokoju czy w piwnicy takie duchy pomieszkują. Jak poradzi sobie w tej trudnej sytuacji mały Muminek? Sprawdźcie patent Panny Migotki na odkrycie odwagi przyjaciela!

Przyjazne, pogodne historie, z mnóstwem kolorowych ilustracji to miła lektura dla najmłodszych i zachęta do poznania oryginalnych, dłuższych opowiadań autorstwa Tove Jansson. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

Za egzemplarze do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids 
"Muminek i pierwszy śnieg"


"Muminek i pierwszy śnieg"


"Muminek i zaginiona luneta"


"Muminek i zaginiona luneta"


"Muminek i mały duch"


"Muminek i mały duch"

"Muminek i pierwszy śnieg"

"Muminek i zaginiona luneta"

"Muminek i mały duch"

Autor: opracowanie zbiorowe na podstawie opowiadań Tove Jansson

Ilustrator: Moomin Characters

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: miękka

Liczba stron: 32

Format: 21x26 cm 

Komentarze