"Jak smakuje czekolada na Evereście?" - zaproszenie do fenomenalnej podróży!

 


Apetyczny smakołyk w tytule przykuwa uwagę najmłodszych, ale nie tylko kulinarne kwestie pojawią się na stronach tej zajmującej i nietuzinkowej pozycji. Leisa Stewart-Sharpe zaprasza młodych odbiorców w podróż do rozmaitych zakątków kuli ziemskiej - i nie tylko! - a wyprawa ta będzie stała pod znakiem poznawania świata za pomocą naszych zmysłów. 

Zazwyczaj tytuły o takiej geograficzno-krajoznawczej tematyce pokazują piękne krajobrazy, ciekawe okazy fauny i flory, zachwycające budowle, tym razem nie tylko "zobaczymy" niezwykłe miejsca, ale też dowiemy się, co tam słychać, jak pachnie to miejsce, jakie smaki są dla niego charakterystyczne. Także i piąty zmysł - dotyk - nie został pominięty, zatem to naprawdę oryginalne portrety ciekawych zakątków Ziemi. 

Cała opowieść zaczyna się w... Twoim pokoju! Autorka podpowiada, co warto spakować i już za chwilę ruszamy w drogę! Każdy przystanek opisany został na czterech stronach, czyli dwóch rozkładówkach. Miejsca zostały wybrane ze szczególnego powodu - pod pewnym względem są one "naj": odwiedzimy najgorętszy zakątek Ziemi (Kotlinę Danakilską), zajrzymy do najciemniejszego miejsca na świecie (Jaskinia Wronia w Gruzji), spenetrujemy to najgłębsze, czyli Rów Mariański. Niektóre określenia są oczywiste: miejsce najzimniejsze czy najwyższe; inne - bardziej symboliczne - miejsce "najbardziej magiczne" czy "tajemnicze". Brzmi to intrygująco i zachęcająco, co więcej wiedza przekazywana jest w klarowny i obrazowy sposób, a wsparcie w postaci informacji, co odbieramy każdym z naszych zmysłów pozwala lepiej poznać daną lokalizację, 

Autorka oddaje hołd wielkim podróżnikom, więc kolejnym celom naszej podróży towarzyszą informację o tych, którzy wcześniej taki cel sobie obrali. Można zatem stwierdzić bez wahania, że porcja wiedzy zawarta na stronach tej pozycji jest niebagatelna. 

Nie zabraknie i humoru, zabawy: każdy etap podróży wieńczy widokówka wysłana do rodziny z zabawnym komentarzem, a do tego ilustrator - Aaron Cushley - zadbał o porcję rozrywki w formie wyszukiwanki (zatem nie zapomnijcie zajrzeć na ostatnią stronę po instrukcję!:)). 

Pozycja "Jak smakuje czekolada na Evereście?" ma także za zadanie uświadomić młodych odbiorców, jak ważne jest dbanie o przyrodę, szacunek dla jej wszelkich przejawów, tak by piękno rozmaitych zakątków kuli ziemskiej cieszyło nie tylko nas, ale i kolejne pokolenia. 

Jest to więc pod wieloma względami wartościowa i ciekawa pozycja, polecamy ją i przedszkolakom, i ciut starszym czytelnikom, nawet do samodzielnej lektury, bo wsparciem w trudniejszych kwestiach służy słowniczek umieszczony na końcu tej książki.

Polecamy gorąco!
Katarzyna i Młodsza 

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids
"Jak smakuje czekolada na Evereście?"

Autorka: Leisa Stewart-Sharpe

Ilustrator: Aaron Cushley

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 64

Format: 21,9x28 cm
ISBN 978-83-276-6909-4

Komentarze