"Sztuka. Świat w obrazkach" - wiedza w pigułce


Często jest tak, że dzieci podzielają pasje rodziców. Niektórzy mówią, że to geny;) Ale można powiedzieć, że maluchy nasiąkają atmosferą domu. Filmy, książki czy rozmowy są okazją, by pogłębić, przekazać wiedzę na dany temat. Sztuka to często spotykana pasja - może dlatego, że tak różne dziedziny się na nią składają. Pasjonat fotografii, wielbiciel muzyki, osoba interesująca się teatrem, kinoman - to częste zainteresowania - wszystkie te dziedziny przynależą sztuce, zatem propozycja Wydawnictwa Olesiejuk licząca 120 stron niezbyt dużego formatu nie ma pretensji do bycia kompendium absolutnym.

Ta seria "Świat w obrazkach", w ramach której ukazał się tom "Sztuka", jest przeznaczona dla młodego czytelnika - na okładce znajdziemy oznaczenie informujące, iż to lektura dla siedmiolatków oraz nieco starszych dzieci. Na pewno wraz z upływem czasu zawarta w niej wiedza okaże się niewystarczająca, zatem przydadzą się kolejne pozycje, być może wnikliwiej traktujące wybraną dziedzinę sztuki - gdy młody człowiek odkryje swoją pasję. Tu znajdziemy krótki rys historyczny, etapy przełomowe w rozwoju sztuki, ważnych, wybitnych przedstawicieli danej dziedziny oraz ich najbardziej znane dokonania.

Rozdział "Malarstwo" zaczyna się od przedstawienia prehistorycznych malowideł naściennych. Poprzez dokonania twórców kolejnych epok poznajemy ewolucję stylów, technik, tematów. Dodatkowo został przedstawiony sposób tworzenia witraża, estampaż. Dokonania poszczególnych twórców to okazja do podpatrzenia specyfiki warsztatu.

Kolejny rozdział poświęcony jest rzeźbie. Znajdziemy tu sporo ciekawostek o rzeźbiarstwie na przestrzeni wieków, w różnych krajach, a także zachętę do stworzenia maski z gliny.

Interesujący, bardzo bliski codziennemu życiu jest rozdział dotyczący architektury. Mały czytelnik pozna różne rodzaje domów, specyfikę budowli pod różnymi szerokościami geograficznymi. Słynne, zachwycające budowle odkryją swe sekrety, nowoczesne - zadziwią formą.

Następna, dość pokaźna część, to historia fotografii i filmu. Znajdziemy tu informacje o rozwoju fotografii, garść porad z tej dziedziny, a także dzieje kina - od wynalazku braci Lumiere aż po czasy współczesne.
Muzykę trudno opisać, zatem autorzy przede wszystkim pokazują różne instrumenty, wyjaśniają, czym jest opera, przedstawiają skład orkiestry symfonicznej oraz podstawowe pojęcia dotyczące tańca i baletu, tak przecież związanych z muzyką.

Książkę zamyka rozdział poświęcony sztuce teatralnej i teatrowi. Autorzy skupili się głównie na ukazaniu tradycyjnych przedstawień w starożytnej Grecji, w Japonii, opery chińskiej i teatru cieni.
Pozycja jest na pewno warta poznania. Ciekawy jest też materiał ilustracyjny. Oprócz typowych dla serii rysunków znajdziemy też w "Sztuce" mnóstwo zdjęć, przede wszystkim bardzo wiele fotografii obrazów.
To solidne opracowanie dla najmłodszych. Bez wątpienia klarowne wyjaśnienia i obrazowe ilustracje sprawią, iż wiedza na temat dziedzin sztuki pogłębi się, zapadnie w pamięć.

Polecam
Katarzyna"Sztuka. Świat w obrazkach"
Autor: Beaumont Emilie, Pimont Marie-Renee
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: broszurowa
Format: 18x21,5 cm
Liczba stron: 120
ISBN: 978-83-274-0202-8

Książki Wydawnictwa Olesiejuk do nabycia w Fabryka.pl.


Komentarze