"Chichopotam" - megadawka dobrego humoru:)


Trochę statystyki - nabywając "Chichopotama" dostajemy: pięćdziesiąt trzy wiersze, dwadzieścia siedem wierszy na płycie (notabene w świetnym opracowaniu i doskonale zinterpretowanych), mnóstwo chwil radości i niezliczoną liczbę uśmiechów podczas lektury. Bo tytuł nie jest ani odrobinę gołosłowny - tak jak roześmiany hipopotam-chichopotam z pierwszego wiersza zaraża wszystkie otaczające go zwierzęta radością, tak i my czytając kolejne utwory uśmiechamy się coraz szerzej, wybuchamy śmiechem i kręcimy głową nad pomysłowością autorki.

Zatem możemy dzięki wyobraźni pani Agnieszki poznać muchomora, który pragnie zdobyć sympatię ludzi, będziemy świadkami odwiedzin nietoperza w żółtych spodenkach, znajdziemy także przeuroczy przepis na tęczę, ale poznamy i przedziwnego żurawca i podróżującego drezyną korniszonka, zaś bardzo aktywny i pomysłowy wihajster pewnie nie tylko majstra z wiersza doprowadzi do śmiechu swoimi psotami! Dowiemy się także, skąd bierze się zima i dlaczego małemu Stasiowi nie udało się grzybobranie.

Agnieszka Frączek jest znana ze stosowania w swych wierszach przeróżnych zabaw językowych. Także i w tym zbiorze znajdziemy takie pomysłowe utwory. Okaże się zatem, że bałwana spotkamy i zimą na podwórku, i latem na plaży, a z kolei budowany na niej zamek zaskoczy nas swą formą - tu także zostanie wykorzystana wieloznaczność słowa, dowiemy się też, w jakich kwestiach żaba jest "zielona" i dlaczego kowal tłumaczył, że "nie jest aż tak zdolny" i nie podkuł konika, który go o to prosił. Mali czytelnicy poznają też ciekawe wyjaśnienie znaczenie wyrażenia "piąte koło u wozu".

Wiele z tych wierszy to dobry trening dla wielbicieli "łamańców" językowych. Spróbujcie swych sił czytając choćby tę zwrotkę:
"Nad rzeczułką siedzi pluszcz
i szczebioce co i rusz:
- Woda szemrze tak przyjemnie...
Weźże, ziębo, przykład ze mnie!" ("Pluszcz i zięba").
A oprócz wierszy są cudowne ilustracje. Ich autorka - Iwona Cała, wielokrotnie tworzyła plastyczną oprawę do wierszy Agnieszki Frączek, zatem możemy stwierdzić, że to doskonały i sprawdzony duet. Ilustracje są radosne, kolorowe, trochę zwariowane i bardzo zabawne.

My szczerze polecamy "całość":)
Katarzyna i dziewczynki


"Chichopotam"
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Iwona Cała
Wydawnictwo: Bis
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Format: A4
ISBN: 978-83-7551-162-8
Komentarze

  1. Mamy i bardzo lubimy :) Często czytamy te wierszyki, książka jest naprawdę śliczna :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)