"Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej" - o istotnych sprawach w ciekawej formieTo już kolejna "Księga", zatem pewnie wiele osób doskonale zna Lamelię Szczęśliwą, nietuzinkową panią, która ma mnóstwo pasji, wiele ciekawych pomysłów, cieszy się z drobnostek, żyje w zgodzie ze światem i z innymi ludźmi. Ci, którzy mieli okazję czytać inne pozycje Joanny Krzyżanek z tą bohaterką w roli głównej, bezbłędnie rozpoznają schemat konstrukcyjny książki. 

Najpierw poznajemy garść faktów na temat samej Lamelii, a że wszystko, co jej dotyczy jest niebanalne, zatem każda nowa wiadomość intryguje, zaś wszystkie tworzą portret nader oryginalnej osoby. Potem tradycyjnie także spokojny poranek w domu bohaterki przerywa dwoje dzieci: Gabrysia Gałka i Kajtek Kurek. Jak zwykle też mają oni poważny problem, a powodzenie ich planów zależy od Lamelii... Jeśli nie zgodzi się ona na udzielenie im paru lekcji, kilku ważnych wyjaśnień, wówczas rodzice nie spełnią ich marzeń - tym razem chodzi o kurczątka na Wielkanoc. Przyznam szczerze, że ten fragment nieodmiennie budzi we mnie mieszane odczucia - Lamelia traktuje dzieci niezbyt serdecznie, by nie powiedzieć niegrzecznie... Dość obcesowo odmawia, zmienia po chwili zdanie - być może jest to dowcip, który do mnie nie trafia po prostu... 

W końcu jednak dzieci trafiają pod dach Lamelii, mieszkają z nią, wysłuchują jej opowieści, rozmawiają, uczą się, zmieniają swoje postępowanie. Poprzednie tomy dotyczyły ortografii, gramatyki oraz zdrowego odżywiania. Tym razem przedmiotem "nauk" są tytułowe "sprawy ważne" - a czym one są podpowie nam ilustracja na okładce - serce jest zwyczajowo uznawane za siedlisko uczuć, więc o tym między innymi traktowały opowiastki tej niezwykłej nauczycielki. 

Kolejne historie dotyczą zatem szczęścia, samodzielności, cierpliwości czy gościnności, mali czytelnicy dowiedzą się, czym jest papugowanie i czy warto tak postępować (a może lepsze jest naśladownictwo?), dlaczego kłamstwo nie popłaca, czy obiecywanie "złotych gór" to dobry pomysł, co zyskują ludzie uczciwi, co zrobić, by był pokój na świecie (trudna sprawa, lecz jak się okaże - każdy z nas może w tej kwestii czegoś dokonać!). Dowiemy się, czy tolerancja jest dobrą cechą, czy też wprost przeciwnie. Przeczytamy także historię przekonującą o wartości współpracy. 

W każdej z dwudziestu opowieści sportretowani zostali inni bohaterowie. Są dzieci i osoby dorosłe, są i postacie ze świata zwierząt. Wydarzenia dzieją się współcześnie, ale też i czasem akcja przenosi się w przeszłość. Na ogół to bardzo udane historie, wyraziste przykłady do naśladowania lub wprost przeciwnie: od razu widzimy, że dany osobnik nie postępuje właściwie i nie warto iść w jego ślady. Po każdej opowiastce następuje swego rodzaju podsumowanie, wyjaśnienie wątpliwości, autorka przytacza także myśli osób słynnych i nieco mniej znanych. Od razu rozpoznawalna kreska Zenona Wiewiurki bawi, ilustracje pomysłowo dopełniają treść przekazu. 

Ale mam i pewne zastrzeżenia. Dotyczą one rozdziału o kradzieży. Delikatna materia, poza tym chciała autorka zwrócić uwagę na problem ściągania, który chyba często bywa bagatelizowany. Ale zbiór pytań testowych dla klasy IV B zaskakuje, choć największe zdumienie wywołują pytania i odpowiedzi w części podsumowującej rozdział. Pojawia się pytanie o najmniejsze miasto na świecie, zaś w odpowiedziach mamy już najmniejsze państwo, które nota bene nie jest uznawane za państwo... (Sealand, Sealandia) Pytanie ósme brzmi: "Ko wynalazł gumę do żucia?" Oprócz literówki w pytaniu zastrzeżenia budzi odpowiedź: "Gumę do żucia wynaleźli Indianie z Ameryki Południowej". Owszem, żuli "coś" (była to żywica czy też sok z odpowiednich gatunków drzew), ale trudno nazwać to gumą... W błąd wprowadza odpowiedź na pytanie piąte: "Kim był Mieszko I?" - czytamy na sąsiedniej stronie: "Mieszko I był królem Polski". Smutne, że takie błędy, tak w sumie prostych spraw dotyczące znajdziemy w publikacji dla najmłodszych, która ma ambicje, by uczyć, wychowywać... Ale cóż: nie myli się ten, kto nic nie robi. Zatem niech te strony staną się inspiracją do poszukiwań w innych źródłach rzetelnych informacji.

Poza tym książka zawiera wiele inspirujących historii, pokazujących, że warto troszczyć się o innych, postępować uczciwie, kierować się empatią, dowiadujemy się, że nasze zachowanie wpływa na nastrój innych i że nie warto bezmyślnie kopiować stylu innych osób. Wiele ciekawych tekstów, które pomogą młodym czytelnikom zrozumieć "sprawy ważne"!

Polecam
Katarzyna


"Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej"
Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustrator: Zenon Wiewiurka
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Oprawa: twarda
Liczba stron: 152
Format: 21x27 cm
ISBN 978-83-7516-485-5


Komentarze