"Mysz jak nie mysz" - opowieść pełna uroku i magii
Ta książeczka to taka mała perełka: niewielka jeśli chodzi o format, niezbyt długa, a ostatnio wciąż i wciąż wśród lektur naszych się pojawia. A na dodatek wcale nie brokatowo-różowa, ani o księżniczkach - co bywa kluczem do sukcesu w przypadku pozycji dla młodych czytelniczek;)

Ilustracje Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej od razu przykuwają uwagę, przywodzą skojarzenia z witrażami, są urokliwe, zachwycające i niewątpliwie sprowokowały Młodszą do sięgnięcia po tę książkę - bo ona, jak już wspominałam, jest fanką zwierząt wszelakich, a kotów przede wszystkim. A choć tu kot okazuje się być niezbyt pozytywną postacią, to na szczęście inni bohaterowie rekompensują ten brak. 

Joanna Kulmowa przedstawia najmłodszym taką nietypową mysz - "jak nie mysz", bo o odmiennych niż inne myszki mają aspiracjach, która zamiast pracowicie zbierać zboże, marzy o rzeczach wielkich - choćby o słuchaniu księżycowej piosenki. A na dodatek to altruistka - bo cała opowieść zaczyna się, gdy w konarach jabłonki utknął wiatr, zaplątały się jego skrzydła w gałęzie, nikt pomóc uwięzionemu nie chciał, oprócz niewielkiej myszki. Lecz na szczęście okazało się, że jeśli się czegoś pragnie, to znajdzie się sposób, by to osiągnąć. Uda się zatem i akcja niesienia pomocy, a nawet - spełni się marzenie myszki! 

To piękna historia - pokazuje wagę wzajemności, otwartości na innych, bycia nieobojętnym na ich sprawy - to ważne, nie tylko w perspektywie rewanżu, choć w tym przypadku nie tylko myszka pomogła wiatrowi, ale i on odwdzięczył się dzielnej, niewielkiej ratowniczce.

Ma też ta książka pewnien wymiar ekologiczny, bo zarówno z lektury historii o myszce, jak i wiersza "Po niczemu" taki przekaz możemy wysnuć. A poza tym jest nieco magiczna, tajemnicza i doskonale sprawdza się jako lektura na dobry sen. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza"Mysz jak nie mysz"
Autor: Joanna Kulmowa
Ilustrator: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Wydawnictwo: Mila
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 12,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-926565-3-1
Komentarze