"Pamiątki babuni" - wiersze pełne uczuć i wspomnień
Zapewne wiele osób zna zabawny wiersz Emilii Waśniowskiej "Pytania", w którym poetka bawi się wyrażeniami mającymi w składzie nazwy części ciała. Kończy go intrygujące i jakże prawdziwe pytanie: "Dlaczego łatwiej pytanie stawiać niż odpowiadać na nie?". To tylko jeden z wierszy w bogatym dorobku autorki: wydała kilkanaście tomików, a "Pamiątki Babuni" to ostatni - ukazał się już po śmierci poetki.

Można by powiedzieć, że treść jego znakomicie koresponuje z niedawno obchodzonymi świętami - Dniem Babci i Dniem Dziadka, bo wiele utworów dotyczy tych właśnie bliskich osób. Przestrzeń w nich przedstawiona to świat małych miasteczek, wiejskich krajobrazów, przyrody. A czas jakby zastygł, stanął w miejscu: podmiot liryczny tych wierszy to mała dziewczynka, z jej perspektywy oglądamy świat, jej oczami patrzymy na pamiątki z dzieciństwa babci, na spacerującego dziadka, na ryneczek przy którym przysiadły razem z babcią. 

Wzruszające są te utwory, pełne ciepła, radosnych wspomnień. Ich treścią są codzienne zdarzenia, ale i świąteczne chwile, sprawy zwykłe, ale tak miłe, tak szczególne miejsce mające w pamięci tych, którzy je przeżyli. 

Wiersze te to nie rymowanki, często są wręcz rymów pozbawione, poetka zastosowała różne systemy wersyfikacyjne, sięgnęła po obrazowe metafory, niebanalne epitety. To poezja pełna uczuć, nastrojowych obrazów, urzekająca i wzruszająca.

Charakterystyczne jest dla nich przedstawianie tego, co przeminęło, tego, co ulotne, krótkotrwałe, wiele wierszy dotyczy przemijania, przeszłości, która nieco się nawet zatarła w pamięci - są więc one próbą ocalenia tych doświadczeń, które niezapisane, tracą barwę i intensywność. Ale warto też dodać, iż mimo tej niezbyt radosnej tematyki, utwory nie są ponure czy też przygnębiające. Bije z nich radość, ciepło, miłość, widać w nich empatię w stosunku do innych, a także docenienie dobrych zdarzeń, które człowieka spotykają. 

Tej poruszającej poezji towarzyszą piękne ilustracje. Ich autorka zastosowała niezwykle ciekawy zabieg: ilustracje są ujęte w ramy, to jakby obrazki przedstawiające zatrzymany moment z przeszłości. Na sąsiedniej stronie znajdziemy zaś ornament z elementów nawiązujących do treści utworu. Piękne przedstawienia, nieco baśniowe, zachwycają i są idealnym dopełnieniem wierszy.

"Pamiątki Babuni" to zbiór niezwykły, odmienny od typowych, dziecięcych rymowanek, urokliwy i poruszający.

Polecam
Katarzyna
"Pamiątki babuni"
Autor: Emilia Waśniowska
Ilustrator: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Wydawnictwo: Mila
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 17 x 24 cm
ISBN: 83-923076-8-2

Komentarze