"Wiersze z kąpieli" - w oczekiwaniu na wakacyjne eskapady
Jako że zima się chyba już na dobre skończyła, wiele osób snuje plany wakacyjnych wyjazdów. Zapewne często wśród planowanych lokalizacji pojawiają się okolice "wodne" - wakacje nad morzem, nad jeziorami. Jeśli trudno nam doczekać się tych przyjemnych chwil w czasie kanikuły, jeśli lubimy wspominać poprzednie wyjazdy wakacyjne, to na pewno spodobają się nam "Wiersze z kąpieli"!

Autorem wizerunków morskich stworzeń, wodnych przestworzy i wakacjujących nad wodą osób jest Maciek Blaźniak, znany nam od dawna jako twórca intrygującej pozycji "Kiedy będę duży, to zostanę dzieckiem". Ilustracje są bardzo charakterystyczne, z rozmachem zapełniają całe strony kolorami, wyraźne linie i wiele detali przyciągają na długo. 

Wiersze zaś są popisem językowej ekwilibrystyki. Łączą  je "wodne" motywy, ale tematy są bardzo różne, a ich "bohateriowie" to i stopy w kopę piasku się zanurzające, i bardzo różne glony, rozmaite skojarzenia przywodzące, i ptaki, i ryby, i ptako-ryby... Pojawi się też wątek ekologiczny, gdy przebywający nad wodą zobaczą "nibymeduzę", która okaże się być... porzuconą lekkomyślnie reklamówką. A choć w plenerze wydarzyć się mogą i jakieś niezbyt przyjemne przygody, jak spotkanie z prawdziwą meduzą czy też z kłującą treciną, to jednak w wakacyjnej scenerii wszystko znieść łatwiej, bo pogoda ducha jest wpisana w czas kanikuły.

Do twórczych działań w obrębie wymyślania wierszy/piosenek nie trzeba Starszej namawiać, ale jeśli ktoś ma opory w tej materii, zachęci go zapewne do takiej zabawy wierszyk ułożony przez autora razem z córką Julką - "Fala". 

Jarosław Mikołajewski jest poetą, pisarzem, tłumaczy z języka włoskiego, zatem i tym zbiorku znajdziemy parę wyrazów w tym języku - taka mała lekcja włoskiego może zachęci do pogłębienia tej znajomości. 

Bardzo letnie, gorące są te wiersze, doskonale poprawiają nastrój w te pochmurne, mgliste dni. Czytamy i czujemy już klimat wakacji - dlatego polecamy "Wiersze z kąpieli"!

Katarzyna i dziewczynki


"Wiersze z kąpieli"
Autor: Jarosław Mikołajewski
Ilustrator: Maciek Blaźniak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 20x25 cm
ISBN: 978-83-237-7039-8


Komentarze