"Sezon na zielone kasztany" - dylematy młodych - i jak sobie z nimi poradzić
Książka Barbary Kosmowskiej otrzymała nagrodę w ramach III Konkursu Literackiego
im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Tę rekomendację można byłoby uznać za nieco kontrowersyjną - jeśli weźmiemy pod uwagę jednego z organizatorów konkursu - Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, o którym ostatnio dość głośno ze względu na kontrowersyjną publikację "Pierwsza Książka Mojego Dziecka" (pisowania oryginalna). Jednak w tym przypadku jury jest bardziej reprezentatywne, a werdykt nie budzi zastrzeżeń - docenione lektury są wartościowe, poruszają aktualne tematy, są nowatorskie pod względem treści i formy, intrygują i podobają się młodym czytelnikom.

Autorka w ciekawy sposób przedstawia bohaterów: zebrane w tej pozycji opowiadania można czytać w dowolnej kolejności, sięgnąć po to, którego tytuł wyda nam się zajmujący, ale gdy zdecydujemy się na lekturę zgodną z zamysłem autorskim, dostrzeżemy sieć powiązań między chłopcami i dziewczynami opowiadającym na kartach książki o swoich problemach, marzeniach, planach, codzienności.

Bohaterowie rozpoczynającego i kończącego książkę opowiadania - Iga i Maniek - znaleźli się w nowym środowisku w związku z przeprowadzką ze wsi do dużego miasta i jak się okazuje - zmiana ta nie była bezbolesna, Paweł obawia się, że jego aktorskie zamiłowanie nie znajdzie zrozumienia u ojca - pasjonata sportu, rodzeństwo też przysparza trosk - to, że go nie ma, to że brat jest "ideałem", że mała siostrzyczka budzi niezdrową sensację z powodu swej choroby. Każda z postaci zmaga się z jakimiś problemami: tkwiącymi w niej samej, spowodowanymi przez otoczenie. Rozwiązania nie są proste, wymagają poświęcenia czegoś, zrewidowania dotychczasowych poglądów, ale podjęcie tego trudu opłaca się - tak jak przedarcie się przez kolczastą łupinę kasztana pokazuje gładki owoc, tak odrzucenie pozorów, postawienie na szczerość okazuje się trafnym posunięciem: można przestać udawać, przestać się bać, ukrywać za pozorami obojętności. 

W wielu tekstach narracja jest pierwszoosobowa, zatem bardzo osobista, autorka sięga po takie formy jak pamiętnik, list, dziennik, zatem wyrażane poglądy i uczucia przemawiają do młodych czytelników. Bohaterowie pierwszoplanowi pojawiają się w kolejnych tekstach, możemy obserwować ich dalsze losy, spojrzeć z innej perspektywy na to, co ich spotkało. Niektóre zdarzenia są dość uniwersalne, inne - mniej, ale przesłanie wynikające z działań postaci można zaadaptować niezależnie od tego, jaki problem nas samych dotyka: to dobra, ciekawa i wartościowa lektura.

Polecam
Katarzyna 


"Sezon na zielone kasztany"
Autor: Barbara Kosmowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
Format: 14 x 19,2 cm
ISBN: 978-83-10-12610-8


Komentarze