"Pasażer nie z tej ziemi" - poznajcie pisarza, który "miał słońce w herbie"!

Niektórzy autorzy literatury dla dzieci i młodzieży są tak cenieni i lubiani, że i ich biografia nie jest najmłodszym obca. Przyczyniają się do tego przeróżne publikacje, które przybliżają młodym odbiorcom intrygujące, zabawne, ważne zdarzenia z przeszłości mistrzów pióra. Ale - przyznajmy szczerze - niezbyt wiele jest takich pozycji, a przecież biografie pisarzy, poetów dostarczają nam cennych informacji, pomagają zrozumieć twórczość, dostrzec niuanse, które mogłyby umknąć naszej uwadze.

Jeśli chodzi o twórczość Kornela Makuszyńskiego, to jest niezwykle popularna, chyba trudno byłoby znaleźć osobę, która się z nią nie zetknęła. Pamiętam z dzieciństwa wielką fascynację Koziołkiem Matołkiem, do dziś mam egzemplarz "Bezgrzesznych lat" (zielona okładka z kleksem;)), uwielbiałam i Basię (z "Awantury o Basię"), i Ewę (od "Szaleństw panny Ewy"), i Irenkę - "Pannę z mokrą głową". Wiele z tych utworów doczekało się ekranizacji, powstawały filmy i seriale, nierzadko w kilku wersjach - choćby "O dwóch takich, co ukradli księżyc" czy "Przyjaciel wesołego diabła". A wśród lektur omawianych w szkole podstawowej jest "Szatan z siódmej klasy" - i trzeba przyznać, że jest to jedna z niezbyt wielu książek czytanych przez uczniów chętnie i bez namawiania!

Ale z drugiej strony należę do pokolenia, któremu obecne rozrywki najmłodszych były obce - no i dziś często nawet zagorzali wielbiciele słowa pisanego niekoniecznie po takie "wiekowe" lektur sięgają. Być może często tak jak Michał, bohater "Pasażera nie z tej ziemi", ponad czytanie przedkładają wyżej takie rozrywki jak komputery, konsole, gry. To dla wielu osób ulubiony sposób spędzania wolnego czasu i wywołujący mnóstwo emocji, jednak warto mieć na uwadze słowa rozmówcy chłopca - gdy wielokrotnie na pytania o to, czy młody człowiek zna jakąś książkę słyszał słowa, że się coś "obiło o uszy", starszy pan skomentował: "Uważaj na uszy! Bo jak ci się tak wszystko będzie o nie obijało, to jeszcze ogłuchniesz".

O czym jest ta książka? O szkolnej wycieczce, która zapowiadała się niezbyt radośnie - Michał zdradzony przez kolegę, zajęty planowaniem zemsty na tajemniczym autorze szkalującego go listu skupia się na tych sprawach i nieco powierzchownie przyjmuje atrakcje związane z eskapadą zorganizowaną pod hasłem "Szlakiem Kornela Makuszyńskiego". Wszystko jednak się zmieni, gdy w autokarze dosiądzie się do niego tajemniczy jegomość w nieco niedzisiejszym stroju, na dodatek posługujący się zdecydowanie "archaicznym" językiem. Bo kto dziś do rówieśników zwraca się "panie kolego" czy też "pani" lub "panno" do koleżanek? Zresztą i wiele z jego opowieści dotyczących dzieciństwa i młodości zaskakuje Michała. Otóż jego rozmówca uwielbiał zabawę z Indian, a trzeba dodać, że wszelkie realia wraz z kolegami z niezwykłym pietyzmem odtwarzali. Poza tym już jako jedenastolatek zakochiwał się nieszczęśliwie w coraz to nowych wybrankach serca, dla których to pisywał poezję, marzył też o zyskaniu sławy jako mistrz władania piórem. Ulubioną rozrywką niezwykłego towarzysza podróży był teatr, a pasję tę podzielali jego koledzy, zatem bywali na przedstawieniach i trzysta razy w roku!!!

Ale okazuje się też, że mimo upływu lat wiele spraw pozostało niezmiennych: pasażer opowiada o tym, że lubił grę w piłkę (choć warto dodać, że ten przedmiot był wytwarzany z pończoch czy kaloszy przez zręczne osoby!), uczniowie robią podobne psikusy, a kłopoty w szkole to nie tylko domena współczesnych młodych ludzi. 

Niezwykły rozmówca wielką estymą darzy słowo pisane i wciąż jakieś analogie znajduje w tekstach autorstwa właśnie... Kornela Makuszyńskiego! Zatem poznamy bliżej nieco faktów dotyczących twórczości tego niezwykle niegdyś popularnego i cenionego pisarza. A nie będzie to suchy, nudny wykład - po pierwsze dlatego, że i życie intrygujacego starszego pana (którego tożsamości pewnie się domyślacie...) obfitowało w niesamowite wydarzenia - począwszy od narodzin - był siódmym dzieckiem w rodzinie, a starsze rodzeństwo stanowiło... sześć sióstr! - poprzez lata szkolne i dwukrotne relegowanie z kolejnych placówek aż po lata dorosłości, w czasie których często spotykał się z podobnymi do niego "świszczypałami". 

Na dodatek i współczesne realia przynoszą sporo emocji - czy podejrzewany przez Michałka o niezbyt chwalebne zachowanie Ernest Kluch jest rzeczywiście takim intrygantem? Czy przyjaciel Jacek zasługuje na to miano? Jakie atrakcje staną się udziałem wycieczkowiczów? Zapewniam, że autorka książki - Kalina Jerzykowska, stanęła na wysokości zadania - lektura wciąga i zachęca do sięgnięcia także po te mniej może popularne czy też znane jedynie z ekranizacji pozycje autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Motywuje także do tego, by zaprzyjaźnić się z książkami, bo dzięki oczytaniu jesteśmy interesującymi rozmówcami, wiemy więcej, a wiedza ta niejednokrotnie okaże się użyteczna. 

Polecam
Katarzyna


"Pasażer nie z tej ziemi"
Autor: Kalina Jerzykowska
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 16,5 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-7672-320-4


Komentarze