"Franuś, gdzie ty masz głowę? i inne opowiadania" - "ważne sprawy małych ludzi"
Wklejka w barwne kropki (nieco ją widać na poniższych fotografiach) zelektryzowała dziewczyny - od razu zaczęły się kłócić, która kropka jest najładniejsza i która jest "czyja";) Ale wszelkie spory znikły, gdy zaczęłyśmy wspólnie lekturę. To książka, która skupiała cała naszą trójkę - gdy czytałyśmy wieczorem, Młodsza czasem oddawała się w objęcia Morfeusza, a to dlatego że już zamiast się kłócić, obie negocjowały: "A może jeszcze trochę? Jeszcze jedno opowiadanie?" lub postanawiały: "Ostatnie dwa i koniec na dziś";) Zatem nasze seanse czytelnicze trwały bardzo długo, Młodsza już spała, we dwie ze Starszą pochylałyśmy się nad książką, a i wtedy próby przedłużenia lektury nie ustawały. Inna sprawa, że bez zbędnych namów im ulegałam, bo i mnie ujęły te opowiadania: ciepłe, mądre, bez dydaktycznej nachalności, pogodne, bliskie najmłodszym i pięknie zilustrowane. 

Beata Ostrowicka debiutowała w 1995 roku powieścią "Niezwykłe wakacje", od tamtej pory wciąż tworzy, a na swoim koncie ma książki dla najmłodszych i pozycje dla młodzieży, utwory bardzo lubiane i cenione - wspomnę tylko o znajdującej się i w tym zbiorze, dobrze znanej maluchom opowieści o jednym dni małego Hubercika - "Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi", która to pozycja została wpisana na "Złotą Listę" książek polecanych przez Fundację ABCXXI.

Ci, którzy od pewnego już czasu pasjonują się literaturą dla najmłodszych, na pewno mają w swych biblioteczkach pozycje, które we fragmentach lub też i w całości znalazły się w tej pozycji, a są to: "Lalusie", "Anatol i przyjaciele", "Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi", "Ale ja tak chcę!", "Mój kochany Kotopies", "Strychowe opowieści" - ich bohaterowie są przeróżni: ożywione zabawki, najlepsi przyjaciele - smok, zając i mrówka, Myszka, Kreska i Kresek - sympatyczne postacie przeżywają podobne przygody, jakie często stają się udziałem najmłodszych. Mają one problem z podjęciem decyzji, z obroną własnych poglądów, nie wszystko zawsze układa się zgodnie z planami, a gdy się ma kilka lat, nie jest łatwo poradzić sobie w takich sytuacjach.

Historie przeznaczone dla najmłodszych często nie są wolne od dość natrętnej dydaktyki, pouczania, wskazywania gotowych rozwiązań - być może w przypadku wielu dzieci to się doskonale sprawdza, jednak tego typu lektury nieco zniechęcają. Beata Ostrowicka unika takich rozwiązań - bohaterowie nie słyszą od rodziców napomnień, a mimo to przebieg wydarzeń zmierza do szczęśliwego zakończenia: udaje się pokonać przeciwności, dostrzec wartość tego, co nas spotyka, cieszyć się z radosnych zdarzeń w pozornie zwykłych okolicznościach. To opowiadania, które skłaniają do refleksji, do rozmowy. Autorka porusza tematy ważne dla najmłodszych, pokazuje, że ich smutki, obawy są ważne, że z drobnymi wadami można skutecznie walczyć, że trzeba bronić swego zdania, pokazuje wagę posiadania przyjaciela - i kto zasługuje na to szczególne miano - jak sama to pięknie określa - przedstawia "ważne sprawy małych ludzi". 

W zbiorze znajdziemy nie tylko różorodnych bohaterów, ale też spotkały się tu trzy ilustratorki - poniżej na zdjęciach symboliczne "próbki" stylu każdej z nich. Odnajdziemy zatem rysunki znane z wydań pojedynczych tytułów, ale i prace lubianej przez młodszych i starszych Joanny Rusinek.

Jak już wspomniałam, pojawiają się w niniejszej pozycji bohaterowie znani z wcześniejszych książek dla najmłodszych autorstwa Beaty Ostrowickiej - mamy możliwość poznać ich, polubić, a potem poszukać tamtych publikacji autorki, bo nie da się ukryć - chce się je czytać! My także mamy ochotę zaprzyjaźnić się bliżej z Lalusiami, z Myszką, Kreską i Kreskiem, dowiedzieć się, co jeszcze przydarzyło się Anatolowi, Plotkowi i Oli... 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynkirys. Joanna Rusinek


rys. Krystyna Lipka-Sztarbałło


rys. Iwona Cała"Franuś, gdzie ty masz głowę! i inne opowiadania"
Autor: Beata Ostrowicka
Ilustrator: Iwona Cała, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 16,8x22 cm
ISBN: 978-83-7672-309-9
Komentarze