"Czytamy bez mamy" poziom II i III - pasjonujące lektury dla młodych czytelników

Nienawykła do sięgania po książkę dziatwa z pewnością po takie publikacje ustawi się w kolejce;) To doskonały pomysł, by zachęcać wciągającą historią. A co młodzi, debiutujący czytelnicy lubią najbardziej? Sensacyjne opowieści - to rzecz jasna!

Wprawdzie rodzice mogą mieć mylne wrażenie, że na takie ekscytacje jeszcze pociechy mają czas, ale nic bardziej mylnego! W końcu detektywi muszą być biegli w sztuce formułowania pytań, znajdywania odpowiedzi, a umiejętność logicznego myślenia to rzecz niezwykle ważna i to dla każdego. Zatem tacy bohaterowie mogą stać się idolami, a fascynacja nimi jest całkowicie zrozumiała i usprawiedliwiona.

Śledztwa opisane w czterech pozycjach łączy miejsce akcji - szkoła (lub szkolny obóz), bohaterowie - uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także spora dawka humoru. Zabawne zbiegi okoliczności, niebanalne interpretacje zdarzeń, pomysłowe inicjatywy młodych bohaterów - to wszystko wywołuje uśmiech na twarzach, a czasem i niedowierzanie - cóż za niebywałe przygody przytrafiły się temu sympatycznemu gronu postaci!

Nieco bardziej trafiły w nasz gust książki z poziomu trzeciego - "Wielkie kroki". Bohaterami obu jest zdecydowanie niezbyt wiekowy detektyw Anatol Brystol, w którego otoczeniu dochodzi do wielu zagadkowych zdarzeń - i to zarówno w szkole, jak i w czasie szkolnego wyjazdu. Na szczęście ma on asystentkę i wierną przyjaciółkę, dzięki której udaje mu się rozwiązać każdy problem, odkryć sprawców każdego zdarzenia, a także docenić siłę więzów przyjaźni... Książki te uczą młodych odbiorców lojalności, odwagi, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 

Poziom trzeci to nieco mniejszy druk i dość długie już historie - obie mają po 96 stron. Książki z poziomu drugiego liczą sobie 64 strony. W przypadku tych dwóch lektur nieco raziły drobne szczegóły dotyczące zachowania bohaterek. Jedna z dziewczynek odrzuca zaproszenie kolegi, nazywa go grubasem, druga - by uniknąć odrabiania lekcji, uczenia się, decyduje się na szantaż. Na szczęście obie historie mają pouczający finał, pokazują właściwe postępowanie i piętnują negatywne, które nie popłaca.

Jak było to w przypadku książek z poziomu pierwszego, tak i w publikacjach z dwóch kolejnych poziomów znajdziemy na końcu krótkie noty od autorów, ilustratorów. Wspominają swoje dzieciństwo, piszą o powodach wyboru takiej, a nie innej drogi życiowej, opisują pracę nad daną pozycją. To niezwykle sympatyczny akcent, który pozwala na lepsze zrozumienie książek, przybliża nam postacie ich twórców.

Polecam
Katarzyna"Jak zostałam szpiegiem" - poziom II
Autor: Katherine Quénot
Ilustrator: Yllya
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-7167-954-4
"Szkoła na końcu świata. Łyżwiarze z Saint-Arsène" - poziom II
Autor: Didier Dufresne
Ilustrator: Caroline Piochon
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-7167-958-2
"Wszystkie śledztwa detektywa Anatola. Gang dowcipnisiów" - poziom III
Autor: Sophie Laroche
Ilustrator: Carine Hinder
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7167-955-1
"Wszystkie śledztwa detektywa Anatola. Tajemnica Bladych Twarzy" - poziom III
Autor: Sophie Laroche
Ilustrator: Carine Hinder
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7167-959-9
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Format: 14x 20,5 cm
Komentarze