"My ludzie" - jak dobrze, że się tak różnimy!Nasze dziewczyny według pani sąsiadki "nie wyglądają na siostry" - na szczęście chodzi tu jedynie o fizjonomię - bo różni je kolor oczu, włosów, cery, budowa ciała - są tak odmienne jak to tylko możliwe;) Zatem doskonale zdajemy sobie sprawę, że jeśli chodzi o uogólnienia to ludzie wyłamują się wszelkim takim próbom - i nie tylko wygląd nas różni, ale też charakter, usposobienie (Starsza jest niezwykle zrównoważona, w przypadku Młodszej wystarczy drobiazg, by wywołać eksplozję...), talenty - choć w tej dziedzinie widzimy akurat spore zbieżności w przypadku naszych pociech - to zapalone cyklistki i bez reszty oddające się swojej pasji plastyczki;)

Ale to przecież nie wszystkie różnice - a gatunek ludzki kryje na dodatek wiele innych tajemnic, które najmłodsi bardzo chętnie zgłębią. Nie znajdziemy tu odpowiedzi na takie, dręczące ją, pytanie Starszej: "Dlaczego ludzie mają palce?" - lecz wiele interesujących wiadomości zapadnie w pamięć, mnóstwo dylematów zostanie rozwiązanych, a wiedza o nas samych (najciekawszy chyba obiekt do poznawania!) zostanie znacznie pogłębiona.

Odmienność dziwi, bywa przyczyną nieporozumień, a czasem doprowadza do konfliktów. Łacińskie przysłowie mówi: "Similis simili gaudet" - ale z drugiej strony popularna jest też i teza głosząca, iż "przeciwieństwa się przyciągają" - ciekawią nas inne osoby, a taka otwarta na drugiego człowieka postawa, to sprawa niezwykle istotna. 

Dostrzeganie różnic, docenianie różnorodności, tolerowanie odmienności to podstawa koegzystencji w dzisiejszym świecie, gdy odległości "skurczyły się", ludzie wymieszali, gdy pomysłów na życie jest mnóstwo. Warto pokazać najmłodszym, że różnice to sprawa naturalna - a książka Elizy Piotrowskiej czyni to w sposób bardzo obrazowy - kolorowe ilustracje pokazują różne kwestie, odmienność fizyczną, inne zwyczaje, różnice dotyczące wiary, sposobu odżywiania, upodobań. 

Autorka zabiera nas w podróż po całej kuli ziemskiej, dostrzec możemy zatem, że pewne problemy są uniwersalne, że mamy podobne potrzeby, ale i wiele nas, ludzi, różni. Sugestywnym podsumowaniem są dwie ilustracje pokazujące zunifikowany, szary świat ludzi nieróżniących się od siebie - i nasz, kolorowy, tętniący życiem - dzięki akceptacji różnorodności. 

Eliza Piotrowska nie stroni od zabrania głosu na temat spraw poważnych, które budzą czasem poważne spory - przedstawia różne wyobrażenia na temat pochodzenia ludzi, porusza temat odmienności religijnej, choć nie znajdziemy tu takich tematów jak związki jednopłciowe (być może z racji wieku adresatów - według opisu na okładce książka jest przeznaczona już dla pięcioletnich odbiorców).

Dzięki tej pozycji możemy wyjaśnić sporo spraw, ilustracje pomagają zrozumieć kwestie mniej oczywiste, a takie obrazowe przedstawianie zaciekawi i nieco młodsze dzieci, choć do pewnych treści będą musiały jeszcze "dorosnąć".

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"My ludzie"
Autor, ilustrator: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 22 x 26,5 cm
ISBN: 978-83-63010-43-0Komentarze

  1. Inność nadaje światu koloru, sprawia, że otoczenie nas fascynuje i inspiruje. To dobrze, że powstają takie książki:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)