"Syberyjskie przygody Chmurki" - ważna lekcja historii
Dla nas, mieszkających w ciepłych, wygodnych mieszkaniach, z wszelkimi mediami, ze sklepami tuż obok, historia opowiedziana przez tytułową Chmurkę jest prawie niewiarygodna. A przecież prawdziwa! Zaświadcza to autorka, która właśnie dzieje dzieciństwa Anny Szwykowskiej-Michalskiej, odznaczonej Krzyżem Zesłańców Sybiru, przypomina w niniejszej pozycji. Co jest zatem tak zadziwiające? Zsyłka - przymusowe opuszczenie rodzinnych stron, porzucenie domu, majątku, który został skonfiskowany, zimno, skromne jedzenie, ciężka praca - codzienność trudnej egzystencji na Syberii do pasmo chwil przykrych, a wspomnienia tego, co utracone, tym bardziej przygnębiało. Jednak to jednocześnie historia szczęśliwego dzieciństwa - bo dla dziewczynki cenne są przyjaźnie - z Ilią i jego rodzeństwem, czasem mnie typowe - z kotem Królem Katafiejem, a nawet - ze stadkiem szczurów! 

I choć bez zabawek, nawet bez ukochanej lalki zarekwirowanej przez rosyjskiego żołnierza, Chmurka spędza czas wspólnie z nowymi przyjaciółmi, bawi się tym, co jest dostępne, choćby nader oryginalnymi sankami "wykonanymi" przez... krowę! Nawet głód nie jest tak dotkliwy, bo dotyka wszystkich, ale i można sobie z nim radzić, choćby łapiąc rybki w bardzo nietypową "sieć" z majtek;)

Pogodne są te historie i pełne ciepła, a spojrzenie dziecka tym bardziej podkreśla tragizm losów osób zesłanych. Wraz z Chmurką w jednej izbie wynajętej przez gospodarzy mieszka mama dziewczynki, jej ciocia Kazia oraz babcia. Nie ma mężczyzn i Chmurka nigdy już nie zobaczy dziadka, ojca, wujka. Jako właściciele huty szkła i "krwiopijcy" zostali potraktowani jako wrogowie ludu. Książka ta jest zatem próbą przybliżenia młodym czytelnikom kwestii związanych z przystąpieniem do drugiej wojny światowej Sowietów i przyznać należy, że jest to obraz bardzo poruszający. Dramat rodziny Chmurki przeplata się z opowieściami o przyjaźniach zawartych podczas zsyłki, o tym, że język rosyjski staje się jej bliższy, bo w takim a nie innym środowisku żyje, o rosyjskiej szkole i wreszcie - o powrocie do ojczyzny. 

Autorka tej opowieści - Dorota Combrzyńska-Nogala w sposób sugestywny opisuje dzieje Chmurki, a losy jej rodziny stają się symbolicznym obrazem dramatów tysięcy Polaków, którzy trafili na Sybir. Nie ma tu drobiazgowego przywoływania trudnych warunków, z pojedynczych obrazów wyczytamy prawdę o tym, jak wyglądało życie zesłańców: wzrusza obraz mamy dziewczynki z niedowierzaniem przyglądającej się swojemu odbiciu w wiadrze wody, przejmuje historia największego skarbu Chmurki - szklanego jaja, które w końcu mała Polska przekazuje Krzywej Natce. "Syberyjskie przygody Chmurki" zapadają w pamięć, są poruszającą lekcją historii, ale też i opowieścią o dzielności, harcie ducha Polaków tak doświadczonych przez los. 

Polecam
Katarzyna

"Syberyjskie przygody Chmurki"
Autor: Dorota Combrzyńska-Nogala
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 17 x 24,2 cm
ISBN: 978-83-7672-314-3Komentarze