"Teoria pana Alberta" - jak mały Albert został wielkim naukowcem
Ambitne zadanie - przedstawić najmłodszym postać genialnego naukowca tak, by zaciekawić, by zapadła ona w pamięć, stała się bliższa. Podjęła się go Anna Czerwińska-Rydel, która systematycznie przybliża nam kolejne wyjątkowe osoby (wśród nich są między innymi Julian Tuwim, Aleksander Fredro, Kornel Makuszyński, Henryk Wieniawski, Witold Lutosławski...) 

Tym razem "na warsztat" wzięty został wybitny człowiek inną nieco dziedziną się zajmujący - wybitny naukowiec, fizyk, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, Albert Einstein. Niezbyt pewnie same pojęcia są bliskie młodym czytelnikom, ale już zagadnienie, które się za nimi kryją, bardzo intrygują najmłodszych. Wielkiego naukowca poznajemy w chwili, gdy jest kilkuletnim chłopcem - ciekawym wszystkiego, stawiającym mnóstwo pytań, zastanawiającym się nad prawami rządzącymi światem. 

Charakterystyczny wizerunek Alberta Einsteina widoczna na okładce stworzony przez Ewę Poklewską-Koziełło rozpoznamy natychmiast. Bez trudu trafnie podałoby nazwisko naukowca wiele osób. Ale co wiem o nim? Jaki był jako dziecko? Najmłodszych bardzo te kwestie interesują - w przeróżnych wywiadach, rozmowach z rozmaitymi sławami padają pytania o to, jakimi byli oni dziećmi, co lubili, co cieszyło, a co martwiło popularne osoby w czasach pacholęctwa. Rozmowa z wybitnym uczonym nie jest możliwa, zatem książka jest taką swego rodzaju odpowiedzią na niezadane pytania.

Jaki zatem był mały Albert? Od wczesnego dzieciństwa grał na skrzypcach i tę pasję pielęgnował przez całe życie. Być może miała też wpływ na jego losy - wszak nauka gry na instrumencie wpływa pozytywnie na prawą półkulę mózgową odpowiedzialną za abstrakcyjne myślenie! A poza tym? Lubił eksperymentować, zadawał wiele pytań, chętnie bawił się klockami... Wydawać by się mogło, że to chłopiec taki jak wielu innych, a przecież waga jego odkryć jest nie do przecenienia!

Dzięki kolejnej pozycji z serii "Czytam sobie" najmłodsi mogą poznać tego niezwykłego naukowca - postać barwną i wyjątkową. Tekst jest sformułowany zgodnie z zaleceniami dla drugiego poziomu - zatem młodzi czytelnicy znajdą tu jedynie 23 podstawowe głoski oraz h. A do tego - świetnie oddające klimat epoki ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, naklejki, dyplom - warto sięgnąć po tę pozycję!

Polecam
Katarzyna

"Teoria pana Alberta"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-237-7125-8Komentarze