"Zwierzaki Wajraka" - fauna pasjonująco sportretowana
Ta książka to nasz rodzinny skarb - połączyła trzy pokolenia, choć jednocześnie nie obyło się bez scysji... Na ogół wieczorne seanse czytelnicze nie były przedmiotem sporów, a gdy zaczęliśmy czytać "Zwierzaki Wajraka", wówczas pojawiły się "przepychanki" i zgłaszanie się na ochotnika - kto czyta dziewczynom. Okazało się także, że takie przyrodnicze opowieści świetnie sprawdzają się jako lektura dla najmłodszych!

Ale nie ma w tym nic dziwnego - jeśli prawdziwy pasjonat opowiada o tym, co jest mu bliskie, wtedy słucha się z przyjemnością! Adam Wajrak to swego rodzaju firma: od lat publikuje na łamach "Gazety Wyborczej", jest autorem wielu książek, fotografuje dziką przyrodę, działa na rzecz ochrony środowiska, prowadzi blog tej tematyki dotyczący, wspiera przeróżne akcje ekologiczne, a za swoją działalność otrzymał wiele nagród, w tym honorowe obywatelstwo Rzeczypospolitej Ptasiej czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski .

Parę uwag "technicznych" - to bardzo solidne wydanie - okładka trwała, choć nie twarda (zatem obszerna pozycja waży nieco mniej i może nam towarzyszyć w różnych sytuacjach - a umieszczone na dwóch stronach opisy świetnie nadają się i do takiej właśnie lektury). Każde zwierzę zostało sportretowane, a autorką ilustracji jest Anna Klonowska. Mamy też kilka stałych elementów na stronie - rysunek oka z kolorowymi kropkami pod nim symbolizuje łatwość spotkania danego zwierzęcia w naturze, są informacje o wadze, długości ciała czy rozpiętości skrzydeł podane na marginesie. Na niektórych stronach znajdziemy jeszcze ramkę "Warto wiedzieć" - z istotnymi informacjami o danym gatunku.

A zawartość? Przeciekawa! Autor ma we krwi snucie barwnych opowieści, które przykuwają uwagę i zapadają w pamięć. Od lat zajmuje się zwierzętami, zatem jego teksty są interesujące, znajdziemy tu opisy, które pomogą nawet mniej doświadczonym obserwatorom przyrody zidentyfikować dostrzeżone ptaki, ssaki, ryby... Do tego - wiele anegdot, interesujących historii o spotkaniach z opisywanymi zwierzętami (choćby z rybitwą popielatą, a raczej sporą liczbą tych ptaków...), bo nawet jeśli dany gatunek opatrzony jest znaczną liczbą kropek sugerującą, że niełatwo o naoczne obserwacje, to wytrawnemu pasjonatowi, który mieszka w Puszczy Białowieskiej, bierze udział w przeróżnych wyprawach, udało się niejeden okaz dostrzec - ciekawe są te relacje, bo osobiste, przekazane w barwy, emocjonujący sposób (a te zdarzenia wywołują w czytelnikach chęć zdobycia podobnych doświadczeń). Ale nie tylko te osobiste spotkania są tematem tekstów - osoby interesujące się fauną znajdą tu mnóstwo informacji odnośnie wyglądu zwierząt, o wychowywaniu młodych osobników, o ulubionym pożywieniu, sposobach jego zdobywania, zwyczajach, usposobieniu... Nie zawsze są ujęte wszystkie te wiadomości, ale każdy opis jest rzeczowy, a jednocześnie wciągający, dokładny, ale nie nuży nadmierną szczegółowością. Autor przekazuje czytelnikowi także pewien sposób patrzenia na świat przyrody - apeluje o ochronę,  przedstawia zagrożenia, które ze strony człowieka czyhają na zwierzęta, sugeruje, jak powinniśmy zachować się, gdy dostrzeżemy takie dzikie zwierzę. 

Blisko dwieście przywołanych gatunków zostało podzielonych na grupy - zgodnie z miejscem występowania. Pierwszy rozdział przedstawia zwierzęta żyjące blisko nas - w miastach czy na wsi, w parkach, ogrodach, sadach. Najłatwiej je dostrzeć, zaobserować, choć i tu znajdziemy okazy żyjące nieopodal człowieka, ale ukrywające się czy mniej popularne - jak choćby mroczek posrebrzany lub późny, sokół wędrowny czy płomykówka. Kolejny rozdział dotyczy gatunków związanych ze środowiskiem wodnym, następny przedstawia mieszkańców lasów, uroczysk na nizinach i w górach. Czwarta część to ponad pięćdziesiąt wizerunków zwierząt żyjących na polach, łąkach, na obrzeżach lasów, na terenach bagiennych. Ostatni rozdział ukazuje faunę Europy - niektóre z tych zwierząt żyły niegdyś w Polsce, inne to typowe dla rejonów północnych czy też południowych gatunki, które możemy spotkać podczas wyprawy w tamte tereny. 

Na pewno książka ta ucieszy młodych (i nieco starszych) pasjonatów przyrody, a umieszczone w niej informacje wzbogacą ich wiedzę, ale mam wrażenie, że lektura sprawdzi się także i w przypadku osób, które do tej pory mniej były zainteresowane tą tematyką. 

Polecam
Katarzyna


"Zwierzaki Wajraka"
Autor: Adam Wajrak
Ilustrator: Anna Klonowska
Wydawnictwo: Agora
Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
Format: 16,5x21,6 cm
ISBN: 978-83-268-1338-2
Komentarze