"Żaba w Afryce" - o zwierzętach na wesoło;)
Znacie z pewnością utwory autorstwa Marka Dutkiewicza - napisał mnóstwo przebojów dla bardzo wielu artystów, ale i najmłodszym nie jest obcy - jeśli od czasu do czasu włączacie kanały telewizyjne dla dzieci, to zapewne wpadła Wam w ucho piosenka "My, delfiny". Nam też się ona spodobała, ale wyznam, że nie wiedziałam, kto jest autorem słów tego utworu - bo nie tylko ciekawa melodia przykuwa uwagę, także treść piosenki to nie banalne powtarzanie mało znaczących słów: to swego rodzaju lekcja przyrody, a usłyszane wiadomości dzięki tak nietypowej formie na pewno zapadają w pamięć. A to właśnie Marek Dutkiewicz! Także ten wiersz znajdziecie w zbiorku "Żaba w Afryce". 

Wśród wierszy zebranych w niniejszej pozycji wiele ma formę wprost stworzoną do wyśpiewania - niektóre z nich mają nawet refren - jak "Kolega pies" czy też "Dziobak król". Wszystkie zaś bawią, zaskakują oryginalnymi pomysłami, są też interesującym przykładem współczesnych wierszowanych bajek o zwierzętach. Tematyka jest właśnie bardzo konsekwentnie utrzymana w kręgu "zwierzęcym";) Począwszy od pierwszego, nieco "autobiograficznego" wiersza o dudku poprzez przeróżne inne gatunki ptaków, ssaków, a nawet owadów - jesteśmy w świecie fauny. Choć jak wiadomo - każda reguła ma jakiś wyjątek;) - "na deser" otrzymujemy czytając ten tomik wiersz "Tornado". Brzmi groźnie, ale ten "porywające" zjawisko atmosferyczne bardzo chętnie widziane byłoby przez uczniów, zwłaszcza w pobliżu szkoły...

Humor znajdziemy zresztą w wielu utworach. Autor puszcza do młodych czytelników oko, gdy opisuje nietypowy środek lokomocji, który wybrała tytułowa żaba (zdradzę, że jest to biało-czarny, długonogi ptak...), także i żądne zabawy dżdżownice (z wiersza "Dżdżownice na disco") trafiają na dyskotece na dość kontrowersyjne towarzystwo... Marek Dutkiewicz zabawnie opisuje - choć to w sumie temat poważny - problem pingwinów związany z globalnym ociepleniem, bawi też opowieść o kocie i myszy z fotelem stomatologicznym w roli głównej. Wiele z tych wierszy przypomina klasyczne bajki wierszem o zwierzętach - utwory Ignacego Krasickiego czy Mickiewicza: współczesne są realia, zarówno te materialne, jak i problemy, które mają zwierzęta, ale jednocześnie przywodzą na myśl tamte opowieści - zabawna historia zmierza do zaskakującej puenty, w portretach zwierząt odnajdujemy ich charakterystyczne cechy, które są nieobce i ludziom, zatem i taki sposób odczytania ich jest właściwy. Jednak od razu widoczną różnicą jest pewne "zacięcie przyrodnicze": wiersze te mogą stać się bodźcem do bliższego poznania świata zwierząt. Autor zawarł w kolejnych utworach ciekawe informacje, nie wszystkim znane sekrety przedstawicieli świata fauny. Do tego Dutkiewicz przemyca kwestie bliskie dorosłemu czytelnikowi (jak choćby nawiązanie do popularnego utworu zespołu Kombi jego autorstwa - "Słodkiego, miłego życia").

Nie można nie wspomnieć o dołączonej do książki płycie - usłyszymy dzięki niej wszystkie wiersze z tego tomiku w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Mistrzowskie recytacje uzupełniają muzyczne dżingle. A sama publikacja też jest pięknie wydana: jak widać na zdjęciach poniżej - bardzo kolorowa, z mnóstwem zabawnych, niebanalnych ilustracji autorstwa Grażyny Rigall (artystka tworzy także niezwykłe lalki, warto zajrzeć na jej stronę: http://www.grazynarigall.com/).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
Autor: Marek Dutkiewicz
Ilustrator: Grażyna Rigall
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 17x22 cm
ISBN: 978-83-7778-651-2Komentarze