"Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy" - nauka i zabawa w ciekawej formie!
Niedziela to idealny czas na wyprawę w las;) - rymujemy, ale naprawdę tak czujemy:) Wczoraj także taki plan zrealizowaliśmy. Tym razem nad nasze ukochane Jezioro Gałęziste zaniosły nas nogi, a to bardzo przyjemny spacer, bo jak można przeczytać na tabliczce informacyjnej - w jedną stronę 1,4 kilometra! Pięknie tam jest o każdej porze, ale wiosną to miejsce po prostu zachwyca. Teren nieco pagórkowaty, przez gęstwinę drzew prześwieca słońce, ptaki na wyścigi prezentują swoje umiejętności śpiewacze... 

Prawdziwa jest jednak nazwa - dzikie zwierzęta - mieszkańcy lasu raczej stronią od ludzi i wczoraj udało się nam jedynie zaobserwować kosa siedzącego na dróżce (zresztą szybko się "ulotnił";)), a już w drodze powrotnej dziewczyny zachwyciły bardziej swojskie okazy fauny: w gospodarstwie przy leśniczówce mogły podziwiać trzy klacze ze źrebaczkami! 

Leśne zwierzęta możemy za to poznać dzięki ciekawej pozycji Wydawnictwa Widnokrąg: "Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy". Dziesięć zwierzęcych portretów to opisy, które doskonale obrazują leśne gatunki, ale też świetnie sprawdzą się w przypadku najmłodszych odbiorców pragnących wiedzieć więcej. Zamiast podawać szczegółowe dane o wadze, wzroście wyrażonym w centymetrach, autor sięga po obrazowe sformułowania, które na pewno łatwiej zapadną w pamięć, poza tym działają na wyobraźnię, pozwalają ugruntować wiedzę. Do tego kilka informacji o charakterystycznych cechach wyglądu danego zwierzęcia - i taki esencjonalny opis sprawia, że ciekawość najmłodszych zostaje zaspokojona. 

Michał Koziński skupia się na informacjach o wyglądzie - i jest to nieprzypadkowe, bo pozycja ta ma służyć także zabawie, swego rodzaju eksperymentom: na stronie sąsiadującej z opisem zwierzęcia mamy trzy kontury jego głowy. Można zatem skrupulatnie dopasować elementy fizjonomii, o których przed chwilą czytaliśmy lub... "stworzyć" własny, unikatowy gatunek!;) Autor sugeruje, jaki "stwór" może powstać (choćby lisojeleń czy też łosiowilk;)), ale jeśli najmłodsi mają inną koncepcję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją zrealizować! Wystarczy zajrzeć na koniec książki, gdzie znajdziemy cztery arkusze naklejek. Posłużą nam one do wykonania zwierzęcych portretów, a także do stworzenia leśnych widoków pełnych fauny - trzy rozkładówki to strony ukazujące leśną polanę, strumień płynący przez las i brzeg lasu: możemy je "ożywić" okazami fauny stworzonymi przez Justynę Styszyńską.

A gdy już się napatrzymy, nauczymy, jak też wyglądają mieszkańcy lasu, może wówczas uda się nam i wypatrzeć je - choćby i w okolicach terenów leśnych - ale musicie być cierpliwi! O tym, że nie jest to niemożliwe, przekonują choćby fotografie naszego znajomego - zajrzyjcie, są naprawdę urzekające: http://giersa.pl/index.php/2015/05/24/jelenie/!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy"
Projekt książki i ilustracje: Justyna Styszyńska
Tekst: Michał Koziński
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 32
Format: 16,5 x 19,0 cm
ISBN: 978-83-938652-7-7Komentarze