"Krasnale i olbrzymy" - niezwykły przewodnik po Warszawie sprzed lat
Pełne dramatyzmu wydarzenia opisane w "Moim tacie szczęściarzu" - to już przeszłość, wojna skończyła się, mała Asiunia jest już nieco większą dziewczynką, czy zatem teraz rozpoczyna się pasmo radosnych chwil? W pewnym stopniu, w pewnym sensie, choć i nie dla wszystkich... 

Już nie trzeba było obawiać się o swoje życie - ale też nie do końca, bo niektórzy właśnie po wojnie zostali aresztowani, "po prostu znikli". Wojenne problemy z aprowizacją, z nabyciem czegokolwiek wprawdzie odeszły w przeszłość, ale wolny handel stał się solą w oku "Władzy Lodowej", a nowe sklepy-"sklepiszcza" onieśmielały, przerażały, zaś ich pracownicy demonstracyjne okazywali niechęć do klientów. Zrujnowana Warszawa powoli zmieniała swe oblicze, chociaż niekoniecznie zawsze w sposób, który się mieszkańcom podobał... 

Joanna Papuzińska przywołując swe wspomnienia z tużpowojennych lat pokazuje młodym czytelnikom nieco inne oblicze codzienności końca lat pięćdziesiątych. Owa Władza Lodowa-Ludowa oraz straszący w snach Front - odrażający olbrzym niszczący wszystko, co napotkał na swojej drodze, to obrazowe, symboliczne przedstawienia, które przemówią do najmłodszych. Przypominają mi one moje wyobrażenie Partii z olbrzymimi uszami, bo tak się właśnie kiedyś mawiało - że "partia wszystko słyszy". 

Kilka obrazów codzienności - zakupów, relacji w szkole, rodzinnych dramatów aresztowanych teraz wrogów systemu, zmieniającej się stolicy - to krótka wycieczka w czasie. Autorka zachęca małych odbiorców jej opowieści do rozmowy z rodzicami i dziadkami, uzupełnienia jej wspomnień o relacje najbliższych, bo to najcenniejszy, najmilszy sposób poznawania przeszłości.

Najmłodszym spodoba się na pewno warstwa ilustracyjna książki - rysunki Macieja Szymanowicza, zdjęcia. Ciekawa, niebanalna lekcja historii bliskiej, czasem niełatwej do zrozumienia dla młodych czytelników. 

Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki "Krasnale i olbrzymy"
Autor: Joanna Papuzińska
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36
Format: 21,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-7672-386-0
Komentarze