"Oko w oko ze zwierzakiem" - o faunie - z pasją i niebanalnie!
Urocze portrety kotów, często bardzo zabawne, przewrotne, pokazujące, że i "mruczki" mogą odegrać niebagatelną rolę w życiu swych właścicieli, wzruszające opowieści o wiernych, mądrych, odpowiedzialnych pieskach - Renata Piątkowska, przyzwyczaiła nas do tego, że zwierzęce wizerunki jej autorstwa zachwycają, zapadają w pamięć. 

Dumny jak paw właściciel kota czy psa dzięki tym historiom stwierdza, że przekonanie o mądrości pupila jest w pełni uzasadnione, a jego urok - bezapelacyjny. Ale okazuje się, że takim dobrym przyjacielem człowieka może stać się i zwierzę, którego raczej o taką sympatię i zażyłość z ludźmi byśmy nie podejrzewali. Czy wyobrażacie sobie, że gwarek niejako w imieniu swojego pana oświadcza się jego wybrance serca? W zdobywaniu przychylności ukochanej pomóc może też świnka wietnamska! 

Wśród dziesięciu opowiadań znajdziemy wiele traktujących o zwierzętach pomagających ludziom - czy słyszeliście o kucyku-przewodniku? Tak właśnie, kucyku, a nie psie! A jak sądzicie, jakie zwierzę może pomagać wypasać kozy? Jeśli sądzicie, że to pies, to oczywiście często tak się właśnie dzieje, ale i małpka potrafi bez zarzutu wypełniać takie obowiązki! Nie wszyscy wiedzą, że niepozorne gołębie, na które sporo osób patrzy niezbyt przychylnie, potrafiły bardzo się zasłużyć w czasie wojny, ba - były wręcz niezastąpione, a jeden taki ptak o imieniu Cher Ami uratował prawie dwustu żołnierzy!

Często nie doceniamy inteligencji "braci mniejszych", a zwierzęta mogą się popisać wielką mądrością, umiejętnością odczuwania, empatią. Dla swojego właściciela potrafią zrobić wiele, traktowane z szacunkiem, z troskliwością, umieją odwdzięczyć się, odwzajemnić te uczucia.

W bestiarium Renaty Piątkowskiej ukazanym w tej pozycji znajdziemy ptaki - gwarka i gołębie, zwierzęta, które od lat są przyjaciółmi człowieka - psy (choć tu przedstawione w nietypowy sposób, bo możemy poznać grupę psów... podróżujących metrem!) oraz kucyka, ale też egzotyczne okazy - delfiny, słonie, małpę, świnię wietnamską (która może "wcielić się" w rolę dzika;)), niemniej ciekawe okazują się niedźwiedzie, niezwykle zabawna jest opowieść o wydrze pana Paska - oswojonej i zachowującej się niemal jak pies.

We wszystkich tych opowiadaniach pojawiają się dzieci, które z wielkim skupieniem słuchają opowieści o niezwykłych zwierzętach - i nie dziwimy się im, historie te są niebanalne, intrygujące, a autorka ma na swoim koncie tyle zwierzęcych portretów, że nie mamy wątpliwości, iż i te Was oczarują, uwrażliwią na los "braci mniejszych", skłonią do innego spojrzenia na naszych czworonożnych czy skrzydlatych przyjaciół. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Oko w oko ze zwierzakiem"
Autor: Renata Piątkowska
Ilustrator: Katarzyna Sadowska
Wydawnictwo: BIS
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 16,8 x 24 cm
ISBN 978-83-7551-431-52

Komentarze