"Sprężynek na tropie tajemnic" - ekologia - ważna sprawa, a do tego - świetna zabawa!

W naszym domu wejście jest od północy, a kuchnia – po południowej stronie. Zatem tak się składa, że trochę się nabiegam w ciągu dnia nosząc przeróżne niepotrzebne rzeczy do znajdującej się tuż przy wejściowych drzwiach werandy. Dlaczego? Bo tam właśnie są nasze „pojemniki” – worki do segregacji odpadów. Choć z drugiej strony – chyba nie biegam aż tak dużo, bo waga ani drgnie;) A już serio ten temat ujmując – to staramy się, by tych surowców było jak najmniej – jednak co i rusz w skrzynce znajdujemy okazały plik ulotek, a dziewczynki – choć rysują po obu stronach kartki, to też czasem jakieś nieudane prace przeznaczają do wyrzucenia. Nie da się ukryć, że największy jest zawsze worek z tworzywami sztucznymi – wszak wszelkie sosy czy jogurty są w taki sposób pakowane, czasem nawet książki są zafoliowane. A dziewczynki doskonale wiedzą, gdzie co wrzucać – także w pobliskim sklepie, gdzie znajdują się pojemniki na baterie i świetlówki.

Nieco gorzej jest oszczędzaniem prądu czy wody, ale pracujemy nad tym – „Kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem” – mam tylko nadzieję, że napomnienia nie znużą…  Jeśli macie też takie obawy, to dobrym pomysłem jest lektura „Sprężynka”! Z niewyjaśnionych przyczyn tacy sympatyczni bohaterowie bajek czy książek jakoś łatwiej trafiają ze swoim przekazem do serc i głów najmłodszych;) 

W tym przypadku jest to tym bardziej miła i przekonująca lektura, gdyż opisane zostały w niej przygody pewnej rodziny bardzo świadomej ekologicznie, a składającej się z mamy, taty, Antka i Zosi. Najmłodsi bohaterowie to dzieci takie jak i mali odbiorcy – dzięki temu mogą stanowić przykład, poza tym zaciekawiają swymi perypetiami i pomysłami, łatwo się z nimi utożsamiać, bo to postaci pozytywne, budzące żywe emocje i ciepłe uczucia. 

Ale te cztery wymienione osoby nie wyczerpują listy bohaterów: jest jeszcze kot Klusek i pies Makaron (jamnik, zatem imię jest chyba zrozumiałe;)), a także niezwykle ważna postać – Sprężynek, czyli jak pomysłowo określa autorka – „ktoś z niczego”. To taki niebanalny towarzysz Antka, którego chłopiec zrobił z kilku niepotrzebnych już przedmiotów, wcielając w życie zasady recyklingu. Ów Sprężynek wie bardzo wiele o świecie – wszak jak sam mówi - z nie byle jakiej szuflady pochodzi! Ale okazuje się wkrótce, że sporo kwestii dotyczących ekologii jest mu nieznanych… A przyznajmy szczerze: w dzisiejszym świecie bez tej wiedzy ani rusz! Wie doskonale o tym Antek, który jest dosłownie alfą i omegą w sprawach ekologii – albo naprawdę bardzo niewiele do tego tytułu mu brakuje.  Wiedzę na temat recyklingu ma w małym paluszku, świetnie wie, jak zachować się w lesie, w jaki sposób tworzy się dziura ozonowa, dlaczego warto używać mniej detergentów (i nie chodzi tu tylko o względu finansowe!) oraz jak robić „zakupy z głową”! Taki sympatyczny nauczyciel – nawet jeśli czasem odrobinkę się „mądrzy” – to prawdziwy skarb, bo często sobie nie uświadamiamy, jak wiele możemy zrobić dla ochrony środowiska, by nasze życie było dzięki temu lepsze. 

Autorka w pomysłowy sposób łączy opowiada o wszystkich istotnych działaniach ekologicznych, które bez zbytniego wysiłku możemy wprowadzić w nasze życie – opisane przygody tworzą wciągającą historię, wynikają jedna z drugiej, łączą się ze sobą, zatem uwaga najmłodszych jest zapewniona. Zapewne wiele osób doskonale zna Agnieszkę Frączek jako autorkę wierszy – zabawnych, pomysłowych, wykorzystujących pewne niuanse naszego języka – perypetiom bohaterów też towarzyszą tego typu utwory – tym, którzy cenią taką twórczość, lepiej zapadną w pamięć ekologiczne sprawy.

A młodych czytelników przyciągną także ilustracje – ich autorką jest znana z książek o śniącym Bartku również opublikowanych przez Wydawnictwo BIS – Jola Richter-Magnuszewska. Jako że lubimy te opowieści, to dziewczynki od razy zaciekawiła warstwa wizualna niniejszej książki: radosne, kolorowe rysunki i pomysłowa numeracja rozdziałów.

Ochrona środowiska, życie w zgodzie z naturą, dbanie o zasoby naturalne – to niesłychanie ważne kwestie. Dzięki tej ciekawej lekturze staną się one bliższe najmłodszym czytelnikom. A mamy mogą skorzystać z pomysłowych przepisów na ekologiczne środki czyszczące!:)

Polecamy
Katarzyna  i dziewczynki "Sprężynek na tropie tajemnic"
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: BIS
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 20x25 cm
ISBN: 978-83-7551-406-3

Komentarze