„Encyklopedia dla pierwszaka” - i już o świecie prawie wszystko wiecie;)
Wprawdzie tytuł mówi, iż książka jest adresowana do bardzo poważnego już odbiorcy – pierwszaka, to jednak i zaciekawieni otaczających ich światem nieco młodsi znajdą tu coś dla siebie. Można nawet tak przekornie stwierdzić, że właśnie lepiej się ona sprawdzi w przypadku przedszkolaków. Zwłaszcza ci nieco starsi – pięciolatki, czyli zerówkowicze znajdą w niej ciekawe treści dla siebie.

Twarda okładka ozdobiona wieloma kolorowymi rysunkami kryje w sobie mnóstwo treści, które zostały podzielone na siedem części. Najpierw mali odbiorcy mogą poznać litery, cyfry, liczby, a także cztery podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Kolejny dział szczególnie zachwyci młodszych – „Moje pierwsze słowa” to siedem rozkładówek, które tworzy pełna szczegółów ilustracja oraz małe rysunki na sąsiedniej stronie – niektóre z nich można odnaleźć na tej całostronicowej ilustracji. Ciekawym pomysłem jest to, że kolejne zagadnienia przedstawiają postacie z coraz to innej, popularnej bajki, na przykład poznajemy kwestie związane z rodziną za pośrednictwem postaci znanych z opowieści o Arielce, dom i jego wnętrze pokaże nam Śnieżka i jej mali towarzysze – krasnoludki, bogactwo ubiorów poznamy dzięki Dżasminie, a na wieś wybierzemy się wraz z Kubusiem Puchatkiem. 

Kolejny rozdział dotyczący pór roku ucieszy małych wielbicieli zagadek: mają one rozmaitą formę – są wierszyki, rysunki, na ilustracjach spotykają się bajkowe postacie i realistyczna sceneria odzwierciedlająca przemiany zachodzące w przyrodzie. 

Sporo ciekawych zadań czeka na młodych czytelników w części zatytułowanej „Zasady dobrego wychowania”: zgadywanki, rebusy, wyszukiwanki, tradycyjnie już – bajkowi bohaterowie oraz rymowanki, które maluchy lubią – wszystko to pozwala w nienużący sposób przekazać prawidła bon tonu, zasady ważne w naszym codziennym życiu, w sytuacjach odświętnych, w domu, w szkole, wśród przyjaciół, na ulicy.

Na chwilę żegnamy się z postaciami z bajek, bo rozdział „Świat zwierząt” to wyprawa do świata fauny: tu królują zwierzęta, a krótkim opisom zawierającym najistotniejsze kwestie ich dotyczące towarzyszą fotografie ukazujące przedstawiane gatunki w naturalnym środowisku. Mamy zatem możliwość poznać zwierzęta bliskie nam – mieszkańców lasu, ale także faunę dżungli, sawanny, pustyni i prerii, zakątków zimnych i gorących, świat mórz i oceanów. 

Ostatni rozdział to rzeczywiście treści skierowane już do uczniów: język angielski w przedszkolach opiera się głównie na mówieniu, dzieci poznają słówka, uczą się krótkich piosenek, a w niniejszej pozycji młodzi odbiorcy mogą poznać niuanse wymowy, pisownię, sporo użytecznych wiadomości dzięki którym nauka angielskiego będzie łatwiejsza i bardziej przyjemna.

„Encyklopedia dla pierwszaka” sprawdzi się świetnie jako lektura dla przedszkolaków i „szkolniaków”, zatem można ją podsunąć już nieco młodszym niż to wynika z tytułu pociechom – na pewno zaowocuje to zdobyciem sporej porcji wiadomości, a poza tym jej oglądanie, poznawanie będzie miłym sposobem na nudę!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 


"Encyklopedia dla pierwszaka"
Autor: praca zbiorowa
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 152
Format: 21,5x29 cm
ISBN: 978-83-274-3655-9
Komentarze