"Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?" - lektura na medal!:)

Młode osoby są wymagającymi czytelnikami: rzadko się zdarza, że porwie ich temat lektury i „wybaczą” autorowi ewentualne niedociągnięcia. Książkę zbyt skomplikowaną, niejasną, napisaną trudnym językiem odłożą bardzo szybko i nawet chęć poznania losów bohaterów nie skusi zniechęconego raz odbiorcy do sięgnięcia po nią ponownie. 

Kluczem zatem do zdobycia sympatii młodych czytelników jest stworzenie opowieści, która przykuje uwagę, nie odstręczy zawiłościami, jej język będzie bliski odbiorcom. Choć oczywiście z tą prostotą i klarownością przesadzać nie można – niedawno Starsza z dezaprobatą odrzuciła kilka moich pomysłów lekturowych twierdząc, że proponowane książki są „dla maluchów”, więc kwestią nie do pominięcia jest poważny, stosowny temat;)

Także już u Starszej dostrzegamy, że mniejsze znaczenie ma dla niej warstwa ilustracyjna: wartka opowieść, pełna zabawnych sytuacji wystarczy i nie musi ona być dodatkowo jakoś szczególnie ilustrowana. Może to efekt naszych ostatnich czytelniczych poszukiwań w bibliotece, bo wybierałyśmy nieco starsze pozycje, sprzed kilkunastu czy nawet dwudziestu lat, w wówczas nie zawsze przywiązywano wagę do strony wizualnej.

Ale choć ilustracji w książkach dla nieco starszych pociech jest zdecydowanie mniej, to nie znaczy, iż w ogóle już nie są one ważne! Wszak to czas, gdy rozbudza się czytelnicza pasja dzięki pozycjom, które właśnie na rysunkach się opierają – a chodzi oczywiście o komiksy. Podsumowując te rozważania możemy dojść do wniosku, że w przypadku serii „Hej, Jędrek!” mamy do czynienia z dziełem doskonałym - i nie ma w tym ani odrobiny przesady!

Do tego może ona przyciągnąć uwagę nawet tych bardziej opornych młodych ludzi, którym „nie po drodze” ze słowem pisanym;) W „Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?” jest wszystko, czego nieletni czytelnicy poszukują: pasjonująca historia obfitująca w nagłe zwroty akcji, mnóstwo zabawnych zdarzeń, bohaterowie są prawdziwi, a ich rozterki bliskie odbiorcy. Wprawdzie tak niesamowite przygody rzadko kiedy spotykają młodych ludzi, ale to także zaleta tej książki, bo porwani zmieniającymi się jak w kalejdoskopie zdarzeniami pochłaniamy kolejne rozdziały prawie w okamgnieniu;) W dużym stopniu jest to zasługa niebanalnego pomysłu autorów – w swych książkach łączą klasycznie prowadzoną opowieść, tradycyjną narrację z komiksowymi elementami, dzięki którym zjednać mogą i osoby do tej pory nieco stroniące od lektur. Bogate w treść ilustracje pozwalają czynnie odbierać treść, a jeden rysunek może przekazać nam nie tylko co się stało, ale też emocje wielu uczestników zdarzeń. 

Kto już miał niewątpliwą przyjemność poznać Jędrka – bo pierwszy tytuł z tej serii to „Przepraszam, czy tu borują?”, ten wie, że określenie go mianem spiritus movens emocjonujących wydarzeń nie jest ani trochę na wyrost. Nasz bohater ma we krwi skłonność do wpadania w tarapaty, a przecież jego intencje są tak niewinne… Tym razem pragnie zrealizować swoje marzenie – nabyć nową konsolę. Wszak wiadomo, że takie gry na pewno mają korzystny wpływ na… choćby na spostrzegawczość czy refleks… W każdym razie to oczywiste, że taki zakup jest niezbędny! Niestety, rodzice tego nie rozumieją, na dodatek pojawia się cała masa innych problemów: samozwańczy „ochroniarze” domagają się wynagrodzenia, los warsztatu taty Jędrka staje pod znakiem zapytania, bo tuż pod bokiem wyrasta mu konkurencja, a do tego jak miecz Damoklesa wisi nad chłopcem konieczność napisania referatu na historię. Same dramaty, prawda?;) Na szczęście Jędrek ma głowę na karku;), do tego wiernych kumpli i zupełnie wyjątkową koleżankę. Dzięki tym fortunnym okolicznościom wszystkie problemy uda się rozwiązać i ponownie zasłużyć na porcję sławy;) 

To jedna z tych książek, które spodobają się młodym czytelnikom niezależnie od płci i niewątpliwie ten tytuł może być propozycją dla „wrogów słowa pisanego”, na przełamanie pierwszych lodów, bo pokochać literaturę.

Polecam
Katarzyna 
"Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?"
Autor: Rafał Skarżycki
Ilustrator: Tomasz Lew Leśniak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Format: 14x20,2 cm
ISBN: 978-83-10-12715-0Komentarze