"Wojciech Gil opowiada o lesie" - zaraźcie się tą pasją:)Starsza dziś wyjątkowo oryginalnie zestawiła swój strój, a na moje uwagi odpowiedziała: "No co, wyglądam jak leśna wróżka!" - dodajmy z naciskiem na leśna, gdyż wróżkowatość raczej w zaniku była;) I dodała: "Bo ja tak lubię las!". Ha, któż nie lubi lasu?! Do lasu jeździmy od zawsze i niezwykle systematycznie. Mnie najbardziej zachwyca wiosną, a to z powodu ptaków, bo to moja wielka fascynacja:) Starsza podkreśla, że tak miło jest oddychać świeżym powietrzem, Młodszą fascynują wszelkie rośliny, zwłaszcza te kwitnące, a także te najmniejsze "żyjątka" - mrówki, robaczki, chrząszcze; tata dziewczynek jest poszukiwaczem ciekawych kadrów, a takich nie brakuje w tym miejscu z całą pewnością, z kolei dziadek jest zapalonym grzybiarzem (zatem w tym roku bardzo boleje nad faktem, że w naszych lasach grzybów jak na lekarstwo...).

Ale chociaż mamy tak różne fascynacje, pasje, zainteresowania, to zaledwie w niewielkim stopniu wyczerpują one bogactwo lasu - dzięki książce autorstwa Wojciecha Gila możemy więc w pełni poznać, co las stanowi, jak wiele zagadnień z tym tematem się wiąże, ile przeróżnych zwierząt w lasach żyje, jaka mnogość rozmaitych gatunków flory tam rośnie... A do tego las jest ważny z przeróżnych powodów - to nie tylko magazyn wody i ochrona przed hałasem, las dostarcza tlenu, ma także funkcję produkcyjną. O tych wszystkich kwestiach wspomina autor niniejszego opracowania. Absolwent leśnictwa i pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa to osoba, która na temat lasu musi widzieć wiele, a jeśli dodatkowo las z całym jego bogactwem jest pasją, która już w dzieciństwie zainspirowała autora do wyboru takiej właśnie drogi życiowej, to możemy być pewni, że lektura ta to książka niezwykła i bardzo cenna, napisana rzeczowo, ale i z wielkim zaangażowaniem, oferująca nam solidną porcję wiedzy, a także mnóstwo ciekawostek.

Znaczenie lasów w życiu człowieka, zielone przestrzenie na różnych kontynentach, w różnych krajach, rodzaje lasów i ich szczegółowa charakterystyka, to co w lesie najistotniejsze - bogactwo flory, różnorodność gatunków zwierząt, które w tym ekosystemie żyją - każdy z tych tematów kryje za sobą wielość informacji, bo przecież i lasów jest tak wiele (u nas mamy przede wszystkim bory mieszane), i roślin w lasach mnóstwo (niektóre tak bogato reprezentowane, a rzadko skupiające naszą uwagę - jak choćby mszaki czy porosty). Wojciech Gil ciekawe przedstawia zwyczaje zwierząt, pisze o tym, jak wyglądają gody, jak sobie ci bracia mniejsi radzą zimą, gdy pożywienia mniej, jakie owady, jakie gady czy ptaki w lasach spotkać można - co więcej - to bardzo osobista książka, a autor na co dzień żyje tymi zagadnieniami, zatem znajdziemy w tej pozycji wiele "prywatnych list" ulubionych gatunków, szczególnie zachwycających, darzonych wyjątkową sympatią (jak choćby "ranking najpiękniej śpiewających ptaków leśnych" czy najpiękniejszych leśnych motyli). 

Można by jednak powiedzieć, że zawód zobowiązuje - Wojciech Gil jako człowiek zawodowo związany z lasem z pasją realizuje w tej książce jeszcze jedno zadanie: pokazuje, jak ważna jest ochrona lasów, jaką rolę pełnią leśnicy, co leży w zakresie ich obowiązków. Pożary lasu, ludzie bezmyślnie niszczący jego zasoby, szkodniki, huragany - zagrożeń jest wiele. Dodatkowo niezwykle istotnym zadaniem jest odnawiania lasów, restytucja gatunków zagrożonych wyginięciem - dotyczy to zarówno fauny, jak i flory. 

Niezależnie od tego jakiekolwiek zagadnienie związane z obszarami leśnymi przyjdzie Wam jeszcze do głowy, na pewno znajdziecie je omówione w tej lekturze! Grzyby, owoce, leśne barcie, edukacja leśna, LKP - czyli Leśne Kompleksy Promocyjne - wszystkie te tematy zostały ciekawie i rzeczowo przedstawione. Zatem jeśli podobnie jak Wojciech Gil jesteście przyjaciółmi lasu, marzycie być może o wykonywaniu w przyszłości zawodu z tym miejscem związanego - sięgnijcie po to opracowanie! Warto dodać, że to nie tylko interesująca lektura, ale też i piękne wydawnictwo, trudno się nie zachwycić fotografiami, które ilustrują wszystkie poruszone zagadnienia. 

Zimą nieco rzadziej pewnie wyruszamy do lasu, zatem na ten jesienno-zimowy czas przyda się wielbicielom przyrody taka piękna i mądra publikacja!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Wojciech Gil opowiada o lesie"
Autor: Wojciech Gil
Wydawnictwo: Multico Oficyna Wydawnicza
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 23x26 cm
ISBN: 978-83-7763-305-2


Komentarze