"Wojciech Gil opowiada o lesie" - zaraźcie się tą pasją:)Starsza dziś wyjątkowo oryginalnie zestawiła swój strój, a na moje uwagi odpowiedziała: "No co, wyglądam jak leśna wróżka!" - dodajmy z naciskiem na leśna, gdyż wróżkowatość raczej w zaniku była;) I dodała: "Bo ja tak lubię las!". Ha, któż nie lubi lasu?! Do lasu jeździmy od zawsze i niezwykle systematycznie. Mnie najbardziej zachwyca wiosną, a to z powodu ptaków, bo to moja wielka fascynacja:) Starsza podkreśla, że tak miło jest oddychać świeżym powietrzem, Młodszą fascynują wszelkie rośliny, zwłaszcza te kwitnące, a także te najmniejsze "żyjątka" - mrówki, robaczki, chrząszcze; tata dziewczynek jest poszukiwaczem ciekawych kadrów, a takich nie brakuje w tym miejscu z całą pewnością, z kolei dziadek jest zapalonym grzybiarzem (zatem w tym roku bardzo boleje nad faktem, że w naszych lasach grzybów jak na lekarstwo...).

Ale chociaż mamy tak różne fascynacje, pasje, zainteresowania, to zaledwie w niewielkim stopniu wyczerpują one bogactwo lasu - dzięki książce autorstwa Wojciecha Gila możemy więc w pełni poznać, co las stanowi, jak wiele zagadnień z tym tematem się wiąże, ile przeróżnych zwierząt w lasach żyje, jaka mnogość rozmaitych gatunków flory tam rośnie... A do tego las jest ważny z przeróżnych powodów - to nie tylko magazyn wody i ochrona przed hałasem, las dostarcza tlenu, ma także funkcję produkcyjną. O tych wszystkich kwestiach wspomina autor niniejszego opracowania. Absolwent leśnictwa i pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa to osoba, która na temat lasu musi widzieć wiele, a jeśli dodatkowo las z całym jego bogactwem jest pasją, która już w dzieciństwie zainspirowała autora do wyboru takiej właśnie drogi życiowej, to możemy być pewni, że lektura ta to książka niezwykła i bardzo cenna, napisana rzeczowo, ale i z wielkim zaangażowaniem, oferująca nam solidną porcję wiedzy, a także mnóstwo ciekawostek.

Znaczenie lasów w życiu człowieka, zielone przestrzenie na różnych kontynentach, w różnych krajach, rodzaje lasów i ich szczegółowa charakterystyka, to co w lesie najistotniejsze - bogactwo flory, różnorodność gatunków zwierząt, które w tym ekosystemie żyją - każdy z tych tematów kryje za sobą wielość informacji, bo przecież i lasów jest tak wiele (u nas mamy przede wszystkim bory mieszane), i roślin w lasach mnóstwo (niektóre tak bogato reprezentowane, a rzadko skupiające naszą uwagę - jak choćby mszaki czy porosty). Wojciech Gil ciekawe przedstawia zwyczaje zwierząt, pisze o tym, jak wyglądają gody, jak sobie ci bracia mniejsi radzą zimą, gdy pożywienia mniej, jakie owady, jakie gady czy ptaki w lasach spotkać można - co więcej - to bardzo osobista książka, a autor na co dzień żyje tymi zagadnieniami, zatem znajdziemy w tej pozycji wiele "prywatnych list" ulubionych gatunków, szczególnie zachwycających, darzonych wyjątkową sympatią (jak choćby "ranking najpiękniej śpiewających ptaków leśnych" czy najpiękniejszych leśnych motyli). 

Można by jednak powiedzieć, że zawód zobowiązuje - Wojciech Gil jako człowiek zawodowo związany z lasem z pasją realizuje w tej książce jeszcze jedno zadanie: pokazuje, jak ważna jest ochrona lasów, jaką rolę pełnią leśnicy, co leży w zakresie ich obowiązków. Pożary lasu, ludzie bezmyślnie niszczący jego zasoby, szkodniki, huragany - zagrożeń jest wiele. Dodatkowo niezwykle istotnym zadaniem jest odnawiania lasów, restytucja gatunków zagrożonych wyginięciem - dotyczy to zarówno fauny, jak i flory. 

Niezależnie od tego jakiekolwiek zagadnienie związane z obszarami leśnymi przyjdzie Wam jeszcze do głowy, na pewno znajdziecie je omówione w tej lekturze! Grzyby, owoce, leśne barcie, edukacja leśna, LKP - czyli Leśne Kompleksy Promocyjne - wszystkie te tematy zostały ciekawie i rzeczowo przedstawione. Zatem jeśli podobnie jak Wojciech Gil jesteście przyjaciółmi lasu, marzycie być może o wykonywaniu w przyszłości zawodu z tym miejscem związanego - sięgnijcie po to opracowanie! Warto dodać, że to nie tylko interesująca lektura, ale też i piękne wydawnictwo, trudno się nie zachwycić fotografiami, które ilustrują wszystkie poruszone zagadnienia. 

Zimą nieco rzadziej pewnie wyruszamy do lasu, zatem na ten jesienno-zimowy czas przyda się wielbicielom przyrody taka piękna i mądra publikacja!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Wojciech Gil opowiada o lesie"
Autor: Wojciech Gil
Wydawnictwo: Multico Oficyna Wydawnicza
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 23x26 cm
ISBN: 978-83-7763-305-2


Komentarze

 1. Nice post thank you Chad

  OdpowiedzUsuń
 2. Nice post thank you Emily

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)