"Wojna na Pięknym Brzegu" - wojenne dorastanie


Subtelna ilustracja na okładce przedstawia nieśmiało uśmiechniętą dziewczynkę jakby zerkającą na odbiorców. I jeszcze ta urocza gałązka obsypana kwiatami, i ten "Piękny Brzeg" w tytule - same miłe skojarzenia. Ale tę idyllę burzy pierwsze słowo tytułu: "wojna"... Przywodzi nam na myśl dramaty, bolesne przeżycia, ból, cierpienie, poczucie zagrożenia, utratę, przemoc i brak nadziei...

Jaka zatem jest ta opowieść o wojennych losach Krysi i jej rodziny? Gdy wybucha wojna, mała bohaterka ma dziesięć lat. Jej tata jest majorem Wojska Polskiego, musi opuścić Warszawę, a mama dziewczynek (Krysia ma starszą siostrę Zosię) woli jednak zostać w domu, niż tułać się za wojskiem. Zatem w okupowanej stolicy, w mieszkaniu przy ul. Zajączka zostają Krysia, jej siostra, mama i babcia, a także ukochany piesek - Muszka. 

To nietypowe spojrzenie na wojnę - bo główna bohaterka z jednej strony jest jeszcze dzieckiem, lubi się bawić, cieszy się, gdy lekcje zostają odwołane, uwielbia spotkania z koleżankami, ale jest jednocześnie na tyle duża, że zdaje sobie sprawę, co dzieje się dookoła, jakie niebezpieczne i pełne zagrożeń życie przyjdzie im wieść w stolicy. Na dodatek - bardzo skromne, bo o pracę trudno, a i kupienie wielu produktów spożywczych graniczy z cudem. Ta nielubiana szkoła okazuje się być jednak wielką wartością i Krysia uczęszcza na potajemnie organizowane zajęcia.  

Ale nie tylko codzienne troski i małe radości wypełniają dni dziewczynki i jej przyjaciółek. Z biegiem lat, gdy stają się już nastolatkami, postanawiają zrobić coś dla innych, dla Ojczyzny. Niełatwe zdania wykonują ofiarnie, tak jak wiele innych osób poświęcają swój czas, ryzykują - nawet życiem, by pomóc innym. Nawiązują się nowe przyjaźnie, niekiedy niestety brutalnie przerwane. Bo wojna to naloty, bombardowania, łapanki, aresztowania - dotykają sąsiadów, znajomych, przyjaciół, bliskich. Smutne wieści nie omijają żadnej rodziny. Tym większa jest chęć walki z okupantem - dziewczynki chcą nawet wziąć udział w powstaniu. 

To wzruszająca i bardzo prawdziwa książka - bo autor przedstawia w niej dzieje swojej mamy. Tym bardziej ta historia nas przejmuje. Informacje z ostatniego rozdziału wyciskają łzy - wojna w sposób dotkliwy obeszła się w wieloma rodzinami, także z bliskim Krysi. Tak właśnie pisze Andrzej Marek Grabowski - obrazowo i mądrze, przekonująco, w sposób, który wciąga czytelnika. A do tego historię zilustrowała Joanna Rusiek, jej niebanalne prace są ciekawym dopełnieniem - podobnie jak mapa Warszawy z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami z opowieści Krysi umieszczona na wyklejce z przodu. Na końcu książki wyklejka przybliża nam samą bohaterkę - to fotografie, na których widzimy ją w szczególnych momentach - z przyjaciółkami, z telefonem;) - staje się nam bliska: zarówno dzięki tym zdjęciom, jak i dzięki  poruszającej opowieści o jej wojennych przeżyciach i losach. 

Polecam
Katarzyna"Wojna na Pięknym Brzegu"
Autor: Andrzej Marek Grabowski
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 152
Format: 17x24 cm
ISBN: 978-83-7672-281-8

Komentarze