"Rzeka" - dorastanie, dojrzewanie - wielka życiowa próbaPiękna, niespieszna jest to opowieść, pełna symboliki, zachwycająca ujęciem tematu, odmiennością świata przedstawionego od typowych lektur dla młodych odbiorców. Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Kilian jest jeszcze chłopcem, mieszka w małej chatce w górach, nieopodal miejsca, gdzie tytułowa rzeka bierze swój początek. 

Ta niepełna rodzina czeka na brakującego jej członka - ojciec poszedł walczyć, a choć wojna skończyła się już dawno, nie wraca. Akcja nie jest precyzyjnie osadzona ani jeśli chodzi o miejsce, ani o czas rozgrywających się wydarzeń. Są to jednak czasy, gdy podróżowanie pieszo to naturalny sposób pokonywania drogi, przez rzekę można przedostać się dzięki flisakom, a jedyny sposób komunikowania się, to bezpośrednia rozmowa. Zatem brak wiadomości o ojcu nie musi oznaczać najgorszego - i na to liczą matka i syn. By skrócić oczekiwanie, Kilian postanawia wspiąć się na szczyt góry i stamtąd spróbować dojrzeć, czy nie wracają jakieś oddziały, czy nie widać tego upragnionego - dowodzonego przez ojca.

Taki widok z całą pewnością zachwyca, kusi, prowokuje do poznania tego, co się oczom wychowanego w górach chłopca ukazało. Płynąca w dal, coraz szersza rzeka staje się wabikiem nie do pokonania. A jako że ojca nie widać, Kilian postanawia go poszukać. 

Ta długa wędrówka przyniesie wiele doświadczeń. Zmieniające się warunki pogodowe, konieczność zdobycia pożywienia, znalezienia noclegu i ta najistotniejsza sprawa - chęć odnalezienia ojca wiodą chłopaka naprzód, z nurtem rzeki. Zdobywa sympatię poznanych osób, pomagając im zarabia na utrzymanie. Dzieje się wiele, są zdarzenia pomyślne i mniej radosne, Kilian doświadcza trudów codziennego życia w drodze, zdobywa przyjaźń, rodzi się pierwsze uczucie, okazuje się też, że dorastanie to konieczność wyboru, działania rozważnego i odpowiedzialnego. W życiu spotykamy wszak nie tylko osoby przyjaźnie nastawione i z takimi podstępnymi wrogami będzie miał także do czynienia poszukujący ojca chłopak. 

W tej długiej i czasem bardzo trudnej podróży towarzyszy mu niezwykły ptak - sokół porozumiewający się ludzką mową, wspierających wędrowca, służący dobrą radą. Napotkane osoby, tytułowa rzeka, przedmioty o niezwykłych cechach - ta symboliczna opowieść ma pewne cechy wspólne z baśnią, choć przeznaczona jest dla nieco starszych odbiorców, młodszych nastolatków. 

Sporo tu pięknych opisów przyrody (proporcje wyważone, zatem nie znużą one nawet mniej niecierpliwych), autorka obrazowo przedstawia przeżycia głównego bohatera, jego przemiana intryguje, jego czyny zjednują sympatię odbiorcy. Ciekawa pozycja do czytelników lubiących nie tylko przygodowe, humorystyczne opowieści o współczesnych nastolatkach.

Polecam
Katarzyna"Rzeka"
Autor: Emilia Kiereś
Wydawnictwo: Akapit Press
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
Format: 15x19,5 cm
ISBN:  978-83-62199-35-8Komentarze